ANDEZİT TAŞI NEDİR?

Kelime anlamı olarak, kayaç anlamına gelen Latince ‘anderum’ kelimesinden türemiştir. Andezit yer kabuğunun% 70-80’ini kaplayan, tanecikli ve hayali bir dokuya sahip olan müdahaleci, magmatik bir kayadır. Kökeni yeraltında oluştuğunu ima ederek köken olarak plitoniktir. Bu kaya, temel olarak kilitli alkali feldispat (hacimce% 65), kuvars (hacimce% 20), mika, amfiboller ve diğer minerallerden oluşur. Mineral bileşimine bağlı olarak, andezit taşı rengi, çıplak gözle görülebilen koyu mineral taneleri ile kırmızı, pembe, gri veya beyaz olabilir.

Ham madde olarak ortalama yoğunluğu 2.65 ila 2.75 g / cm arasında olan sert ve volkanik bir kayadır. Bu kayanın ham madde olarak çıkarılması oldukça zor ve zahmetlidir. Ham madde maden sahalarından çıkarmak insan gücüyle neredeyse imkansızdır. Bunun için maden sahalarında büyük iş makineleri kullanımı yapılarak andezit taşı çıkarılması sağlanmaktadır. Yazımızın diğer bölümünde bu kayaç hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaşacağız. Lavların soğumasıyla meydana gelen ham bloklar için ilk oluşumlarında hareketlerini ağlamak ve dağlardan sökmek neredeyse imkansızdır.

Bunun nedeni olarak tek parça dev kütlelerin olması gösterilmektedir. Ancak dünyamızın hareketleri ve meydana gelen depremler ile ham bloklar istenen büyüklüklere sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ham blokların çıkarılarak işlenmesi ve plaklar halinde üretilmesiyle ürünler kullanıma hazır hale getirilmektedir. Öncelikle üretimi yapılan bu ürünlerin hangi alanlarda nasıl kullanımı yapıldığını ve ebatlarının ne olması gerektiği hakkında tüm detaylara yazımızda yer vereceğiz. Bu yazımızda ürünler hakkında yüzeysel ancak oldukça kıymetli ve değerli bilgileri sizinle paylaşacağız.

Öncelikle ifade etmeliyiz ki ürünlerin üretimlerinde farklı işlemeler ve farklı detaylar oldukça fazla olarak bizleri karşılamaktadır. Bu detayların her bir ürün grubu için farklı olduğunu ve bu detayları diğer yazılarımızda detaylı olarak anlatma fırsatı bulduğumuzu ifade ediyoruz. Bir basamak taşı ile duvar kaplamaları arasında oldukça büyük farklılıkların olduğunu ifade etmekte fayda buluyoruz. Bir ürünün görevi darbe karşı durmak olurken bir diğeri yer çekimine meydan okumaktadır.

Bu her iki ürün için uygulama şekli ise oldukça farklı olarak bizleri karşılamaktadır. Bu detayların farklılığı alanların farklı olmasıyla ilgili olduğu kadar ürün gruplarının farklı olmasıyla anlatılabilir. Bizler bu başlığımızda ürünlerin ham maddesi yani blokları hakkında bilgileri izinle paylaşacağız. Bilinmesi gereken en temel ve ana unsurun ürünlerin ham maddelerinin doğrudan kaliteyi belirleyen en temel etken olduğudur. Bir ürün ne kadar kaliteli olursa bu onun ham maddesiyle ilişkili olarak bizlere kendini göstermektedir.

Öncelikle yazımızda neler bulacağınız kısa olarak anlatmak istiyoruz.

İçindekiler;

 1. Andezit Nasıl Oluşur?
 2. Andezit Taşı
 3. Andezit
 4. Ankara Andezit
 5. Gölbaşı Andezit Taşı
 6. Andezit Hakkında
 7. Andezit Taşı Yapısı
 8. Andezit Kullanım Alanları Nelerdir?

Daha kapsamlı bilgiler ve ürün üretim koşulları için youtube kanalımızı ziyaret ediniz.

https://www.youtube.com/channel/UC337sE7qlqS-1Sj5kvbPo1w

Andezit Taşı

Birçok yapıda kullanımı yapılan ürünlerin başında gelen plak doğal taşların yapılarda taşıyıcı malzeme olmasından tutun farklı alanlarda kullanıma uygun ürünler olarak kullanımı sıklıkla yapıldığını ifade etmek isteriz. Bu kapsamda ilk olarak ifade etmek isteriz ki üretimini yaptığımız tüm ürün grupları için farklı kullanım alanları ve farklı ürün çeşitleri bulunmaktadır. Her bir alan için farklı ebatlarda ürünlerin kullanımı yapılması mutlaka gerekmektedir. Bizler ürünlerin kullanım alanları için özellikle dış mekanlarda andezit taşı kullanımını mutlaka önermekteyiz.

Öncelikle kullanımı yapılan ürünlerin kullanım alanlarını incelemeye başladığımızda iç ve dış mekanlarda farklı kullanımlarının olduğunu gözlemlemek mümkündür. Bizler ürünlerin bloklardan kesilerek elde edildiğini ifade etmek isteriz. Bu blokların çıkarıldığı alanların maden sahaları olduğunu ve bu sahaların iş makineleri yardımıyla işletildiğini ifade etsek yanılmış olmayacağımızı söyleyelim. Öncelikle maden sahalarından çıkarılan ham blokların öncelikle keşfi yapılması gerektiğini ifade etmek gerekmektedir. Bu keşif tüm sürecin başlaması anlamını taşımaktadır.

Bizler üretimini yaptığımız tüm ürün grupları için ham blokların elverişli olması veya üretime uygun olması maliyet ve kalite anlamından büyük avantajlar sağlamaktadır. Öncelikle yapılması gereken ürünlerin üretileceği ebatlara göre ham blokların tercih edilmesidir. Unutmayalım ne kadar az fire verilirse o kadar az maliyet olacak olup aynı zamanda ürün kalitesi bir o kadar fazla olarak karşımıza çıkacaktır. Bizler ilk olarak üretimi yapılacak andezit ürünü için mutlaka alanlara göre tercihlerin yapılmasını önermekteyiz.

Bir duvar kaplaması ve zemin kaplamasının aynı olması durumu kesinlikle sorunların oluşması anlamını taşımaktadır. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda ifade etmek isteriz ki ustaların doğru ürünlerin ebatlarını doğru olarak belirlemesinin büyük önem arz ettiğini fark etmek gerekmektedir. Bizler üretimlerimizde ilk olarak ürünlerin ebatlarının doğruluğuna bakarak müşterimize bilgiler vermekteyiz. Doğru ebatlara sahip ürünlerin kullanımı yapılması bizler için oldukça büyük avantajlar sağladığı gibi müşteri için hem kullanım ömrünü etkilemekte hem de ürünlerin fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Bundan dolayı mutlaka doğru ebatlara sahip ürünlerin kullanımı yapılması önem arz etmektedir. Ustaların uygulamada önemi hiç tartışmaya gerek olmayan en büyük etkenlerin başında gelmektedir. Deneyimli bir usta hem kullanıcı açısında hem de kendisi anlamında büyük avantajlar sağlamaktadır. Bizler bundan dolayı andezit taşı için ustaların mutlaka deneyimli olanlarının tercih edilmesi gerektiğini birçok durumda ifade etmiş bulunuyoruz. Ürünlerin her biri için bizler farklı kullanım alanları olduğunu bunların duvar kaplama, duvar örülmesi, bina yapımı, zemin kaplaması, basamak yapılması ve buna benzer birçok uygulama yapıldığını birçok durumda ifade etmiş bulunuyoruz.

Her bir uygulama için farklı tekniklerin kullanımı yapıldığını söylemek isteriz. Üretimi yapılan ürünlerin bizler kullanım alanları olarak birçok alanın olduğunu biliyor ve bu alanlara göre ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Öncelikle ifade etmek isteriz ki ürünlerin uygulama teknikleri ürün kalitesi kadar büyük önem arz etmektedir. Bundan dolayı bizler uygulamalarda mutlaka deneyimli ustaların uygulama yapmasını önermekteyiz. Bu şekilde ürünlerin dayanımı ve buna bağlı ekonomik anlamda kazançlar sağlanmaktadır. Deneyimli ustaların uygulamalarında bizler ifade edebiliriz. Ürünlerin siparişlerinde ifade etmek isteriz ki ebatların maliyet anlamında önemi çok büyüktür.

Farklı zor ölçülerde ürünlerin sipariş verilmesi durumunda ürünlerde fiyat artışları meydana gelmektedir. Bundan dolayı bizler andezit taşı ürünlerinin siparişlerinde kimi durumlarda kendi ekibimiz ile ölçüleri almaktayız. Bu şekilde kaliteli malzemeyi doğru ölçüler ile deneyimli ekibimiz aracılığıyla uygulamaktayız. Bu şekilde maliyet anlamında büyük bir avantaj sahibi olduğumuzu ifade etmek isteriz.

Üretimi yapılan ürünlerin hakkında daha kapsamlı bilgiler için hemen bizleri arayınız.

Andezit Nasıl Oluşur?

Yapılarda kullanımı yapılan ürünleri incelediğimizde karşımıza doğal taşlar konusunda bir çok ürün kategorize etmek mümkündür. Ancak bilinmesi gereken iç ve dış mekanlarda kullanımı yapılan ürünlerin her birinin kullanım alanına göre özellikleri bulunduğudur. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda dış mekan kullanıma en uygun ürün olarak karşımıza andezit çıkmaktadır. Üretimini yaptığımız diğer tüm ürünlerden bu ürünü ayıran en temel özellik nedir? Kullanımı yapılan ürünün uygulaması nasıl olmalıdır? Buna benzer bir çok soruyu kullanıcıların merak ettiğini bilmekteyiz.

Bundan dolayı bizler bu ürünün nasıl üretimi yapıldığı hangi üretim koşullarına bağlı olarak ürünlerin meydana geldiğini yazımızda sizler ile paylaşacağız. Ancak öncelikle andezit nasıl oluşur? Bu sorunu cevabını yazımızda detaylı olarak inceleme fırsatı bulacağız. Doğal taş olarak karşımıza çıkan ürünün kullanım alanlarını incelediğimizde oldukça geniş bir alan gözümüze çarpmaktadır. Kullanım alanı bu derece fazla olan ürünün doğal bir lav parçasından oluşumuna başlandığını söyleyince kullanıcılar direk ürünün kalitesini algılayabilmektedir.

Oluşumu yıllar öncesine dayanan ürünün oluşumunda yer altı lavlarının söz konusu olduğunu ve lavların soğumasıyla ürünlerin ham maddelerinin ortaya çıktığını açıkça söylemek gerekmektedir. Bu detay sonrası ürünlerin dayanımları hakkında kullanıcıların gözlerinin önüne bir skala çıkmış olacaktır. Bu dayanım beraberinde oldukça sert bir yüzeyin gelmesine neden olmaktadır. Bu sertlik ürünlerin üretiminde bizlere maliyet olarak dönmektedir. Ancak ürünlerin sert olması andezit için kalitenin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Bu üretim koşulu üretimini yaptığımız yapı malzemesi olara kullanımı yapılan ürün için maliyet anlamına gelmekte olup esasen yapılardaki ömrü ve kullanım alanındaki performansı düşünüldüğünde tüm yapı malzemelerine oranla oldukça maliyetleri düşük olarak karşımıza çıkmaktadır. günümüzde bu ürün bağlamında en büyük sorunun ne olduğu düşünüldüğünde ne yazık ki tüf taşı ürünlerinin andezit ürünü adı altında satışa sunulması en büyük darbe olarak ürünün üstüne vurulan bir darbe olduğunu belirtmek isteriz. Kesimi yapılan ürünün sertliği söylediğimiz gibi ürünün kalitesiyle doğrudan ilişkilidir.

Ancak tüf ürünlerinde belirtmek isteriz ki hiçbir sertlik derecesi bulunmuyor olup kesimi oldukça kolay ve maliyeti en alt seviyededir. Bu durumun nedeni ürünün oldukça yumuşak olması ve kütleler halinde ham maddesinin yumuşak olmasından dolayı kolaylıkla çıkarılıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak en önemli husus bu ürünün dayanımının en alt seviyelerde olması ve kolay aşınması ne yazık ki diğer asıl andezit için prestij kaybına neden olmaktadır. bilinmesi gereken en temel durum tüf taşı sadece istenirse duvar kaplamalarında ve işlemelerde kolay olduğu için kullanımı yapılacağıdır.

Bunun dışında zeminde uygulama yapılması durumunda çabuk aşınmaktadır. Bizler üretim yaptığını söyleyen bazı firmaları incelediğimizde tüf taşının üretimini yaptıklarının söylemektedirler aynı ürünü ne yazık ki zeminde ve duvarda önerdiklerini görmekteyiz. Bu durum andezit ürünlerini bu ad altında satışa sunulduğu için lekelemektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki gerçek ürün kesinlikle mukayese dahi götürmemektedir. Kullanımı yapılan ürünleri incelediğimizde kesinlikle ürünlerde su geçirme durumu söz konusu değildir. Bu durumun nedeni ürünün tamamen iç yapısıyla alakalı olmasıdır.

Ürün üzerine gelen yağmur ve kar sularını hiçbir deformeye maruz kalmadan üzerinden olduğu gibi uzaklaştırmaktadır. Bu özelliği sayesinde dış ortamda hava koşullarının değişken olmasından dolayı ürünün kullanımı özellikle yapılmaktadır. Kullanılan alanları incelediğimizde andezit zeminde kullanımı daha sık yapıldığını görmekteyiz. Bu durumun sebebi ürünün özelliklerinden dolayı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ürünün kullanımı yapılan zeminlerde kesinlikle kaymaz yapısı büyük avantaj sağlamaktadır.

Bu avantajın yanında en büyük aranan durum aşınma olmamasıdır. Ürünlerin arasında hem kaymayan hem de aşınmayan nadide taşların arasında yer almaktadır. Kış aylarında yurdumuzda sıcaklığa bağlı olarak kar yağışları gözlemlenmektedir. Bu kar yağışında kar suları ürünlerin üzerine düşmekte ve bilindiği üzere don olaylarında suyun hacmi artığından ürünlerde patlamalar meydana gelmektedir. Bu durumun yaşanmaması için zeminlerde yani yaya kaldırımı ve farklı alanlarda kullanımı yapılan ürünlerin suyu iç yapısına almaması ve buna bağlı olarak deforme olmaması istenmektedir.

Bu durumların çoğunun önüne geçen yegane ürün olarak karşımıza andezit çıkmaktadır. Bundan dolayı bir çok kurum veya kuruluş cevre düzenlemesinde ürünlerin kullanımını yapmaktadır. Ancak kullanımı yapılacak ürünlerin ebatları uygulama yapılacak alanın durumuna göre değişiklik gösterdiğini belirtmek isteriz. Bu kapsamda ürünlerin kullanım alanlarını ve uygulama şekilleri ürün kadar kalite gerektirmesinde dolayı bizler uygulamada anahtar teslimi işler yaparak doğru uygulamaların oluşmasına zemin hazırlamaktayız. Üretimi yapılan ürünlerin ebatlarını doğru belirlemek ürünün maliyetlerini doğrudan etkileyen başlıklardan biri olduğunu belirtmek isteriz.

Daha kapsamlı bilgiler ve fiyat teklifleri için hemen bizleri arayınız.

Andezit

Yapılarda kullanımı yapılan ürünleri incelediğimizde karşımıza ilk olarak doğal taşlar çıkmaktadır. Bu ürünlerin farklı kullanım alanları ve bu alanlara bağlı olarak oluşan ebatları bulunmaktadır. Bizler bu kapsamda ilk olarak üretimini ham madde çıkarılmasında üretilen ürün olarak olan süreci tek elde toplayan bir firma olarak andezit hakkında bilgileri bu yazımızda sizler ile paylaşacağız. Öncelikle ürünlerin kalitesi oldukça önemli bir yer tuttuğu sektörde ham madde ürün üretiminde ve sonrasındaki kalitede oldukça büyük öneme sahiptir. Bundan dolayı bizler öncelikle ham madde h-kaynağı olan maden sahalarını inceleyerek işe başlayacağız.

Bu kapsamda bizler maden sahasını bu yazımızda incelemeye alacağız. Öncelikle bilinmesi gereken maden sahalarının nasıl işletileceği ve bu alanlardan çıkan ürünlerin kalitesi nedir? Bu soru oldukça kıymetlidir günümüzde ne yazık ki piyasaya yeni çıkan bir çok firma üretimini yapacak ürünün ham maddesini tüf taşından kullanarak kısa zamanda fazla ürün ortaya çıkarmakta ancak ürünlerin kalitesi oldukça düşük olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilinmesini isteriz ki tüf taşı oldukça kalitesi düşük kolay kırılan ve zeminde dayanımı olmayan erken zamanda deforme olan bir üründür.

Ancak bunun aksine andezit için incelemelerde bulunduğumuzda bu durumun hiçte böyle olmadığını anlayacağız. Üretimini kendimizin gerçekleştirdiği ürün olan andezit oldukça serttir. Bu durum yapılarda kullanım için ne avantaj sunmaktadır? Bu durumu şöyle açıklayalım sert olan ürün kendisine uygulanan tüm basıncı aynı derece geri döndürebilir ve aşınma durumu kesinlikle yaşanmamaktadır. Bununla beraber gerçek ürünlerde su emilimi kesinlikle yaşanmamaktadır. Bu durumun ne gibi faydası vardır. Bu sorunun cevabı ise oldukça önemlidir.

Bizler diğer tüf taşının kolaylıkla su ile ilişki kurduğunu ve zamanla içine aldığı suyun genleşmesiyle iç patlamalar yaşadığını bir çok yazımızda ele aldık. Ancak bu durumların aksine özellikle dış mekanlarda kullanımı yapılan ürünlerin suya ve kimyasallara maruz kaldığını çok iyi gözlemlemekteyiz. Bununla beraber ürünlerin sıcaklık farkını yaz ve kış aylarında fazlasıyla maruz kaldığını yine görmekteyiz. Ancak kesinlikle andezit hiçbir koşul altında suyu emmez bundan dolayı iç yapısına giremeyen su ürünü kış aylarında genleşmeye bağlı olarak patlamasına meydan vermemektedir.

Bununla beraber ürünlerin kullanım ebatları alanlar için oldukça önemlidir. Genelde dış mekanlarda kullanımı yapılan ürün için dış ortam koşullarında dayanması gereken bir çok durumun olduğunu belirtmekte fayda buluyoruz. Öncelikle ürünlerin dış mekanlarda en sık karşılaştığı durum yaya yoğunluğunu olduğu veya araçların kullanımı olan bölgelerde aşınma durumudur. Üretimini yaptığımız bir çok ürün bu alanlarda kullanımı sıklıkla yapılmaktadır. Ancak kullanıcıların birçoğu ürünlerin hiçbir şekilde bozulmadan görevini yerine getirdiğini belirtmektedir.

Üretimini yaparak yapımında yıllar önce yer aldığımız eski Cumhurbaşkanlığı köşkü olan Pembe Köşk için yapılan uygulamaları yerinde incelediğimizde kullanım alanları karşımıza çıkmaktadır. Yapıda kullanımı yapılan ürünleri incelediğimizde karşımıza zemin kaplaması olarak kullanım duvar kaplaması olarak kullanımın yanında küpeşte ve merdiven taşı olarak kullanımı yapılan andezit ürünleri karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle araçların kullanımına sunulan ürünlerin genelde parke taşı olarak kullanıldığını gözlemlemekteyiz. Bununla beraber ürünlerin genelde el kırımı yapıldığını belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Giriş bölümlerinde kullanımı yapılan ürünlerin genelde ebatlı olarak tercih edilmekte olup kalınlıkları beş santimetre olduğunu belirtmek isteriz. Yapının giriş bölümleri ve ana girişinde yine andezit basamak taşı kullanımı yapılmıştır. Bu ürün direk merdiven olarak kullanıma sunulmuş olup kalınlığı on beş santimetredir. Bu yapının yapılmış bu bölümlerinde günümüzde hiçbir şekilde deforme olma yada tamirat gerektirme gibi hiçbir işlem gerektirmemektedir. Bu durumun en temel nedeni uygulanan ürünün kalitesinin yanında işçilik olarak doğru işçiliğin yapılmış olmasıdır.

Bu kapsamda ayrıntılı bilgiler ve fiyat teklifleri için hemen bizleri arayınız.

Neden Andezit?

Kullanımı yapılan doğal taşların her biri için farklı ebatların kullanımı ve kullanımlarda ürünlerin özellikleri oldukça büyük önem arz etmektedir. Bizler üretimini yaptığımız doğal taşların başında gelen ve en çok tercih edilen andezit ile ilgili bilgileri başlıklar halinde yazımızda ele alacağız. Bu bilgiler ışığında ürünleri tanıma fırsatı sunduğumuz gibi aynı zamanda tercih edilirken ne kadar doğru kararlar verildiği anlaşılacaktır.

Andezit, birçok açıdan inşaat sektöründe tercih edilmesini hak eden bir yapı malzemesidir. Dayanıklılığı, estetik çeşitliliği, işlenebilirliği, sürdürülebilirliği ve diğer birçok avantajıyla, mimari projelerde ve yapısal uygulamalarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu özellikleri kısaca tanımlayarak anlamaya çalışalım.

 • Fiziksel Dayanıklılık: Andezit taşı, yüksek basınç ve sıcaklık altında oluşmuş bir volkanik kaya türüdür. Bu nedenle, doğal olarak dayanıklı bir yapı malzemesidir. Betona kıyasla daha sert ve dayanıklı olması, uzun vadeli kullanım için ideal bir seçenek sunar. Bu özellik, andezitin dış cephelerde, yürüme yollarında ve diğer dış mekan uygulamalarında tercih edilmesini sağlar. Bununla beraber ürünlerin dış ortam koşullarından etkilenmemesi ve kaymaz bir yapıya sahip olması kullanımı ve avantajı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Estetik Çeşitlilik: Andezit, çeşitli renk tonlarına ve doku çeşitlerine sahip olabilir. Kırmızı, Pembe, kahverengi ve Gri gibi renklerin yanı sıra bazı durumlarda farklı tonlarına da rastlanabilir. Bu estetik çeşitlilik, mimarların ve tasarımcıların farklı projelerdeki estetik vizyonlarını gerçekleştirmelerine olanak tanır. Bununla beraber ürünün doğal olması ve dokusu mimarı açıdan avantaj sağlamaktadır.
 • İşlenebilirlik: Andezit, işlenmesi ve şekil verilmesi zor olan bir malzemedir. Bu özellik, mimarların ve inşaat uzmanlarının farklı tasarım ihtiyaçlarına yanıt verebilmesini sağlar. Yontma, cilalama, kesme gibi işlemlerle istenilen şekil ve boyutta ürünler elde edilebilir. Ancak sert olan ürünün işlemesi zor ancak işlendikten sonra deforme olması imkansızdır. Bu durumu bizler Ankara taşı blokları kullanımı yapılarak plakların üretimi yapılması gerekmektedir. Kesinlikle Kayseri, Aksaray Tüf taşını Andezit olarak kullanımını yapmayınız.
 • Doğal Kaynak Olarak Sürdürülebilirlik: Andezit, volkanik aktiviteler sonucu oluşan doğal bir kaynaktan elde edilir. Bu nedenle, sürdürülebilir bir yapı malzemesidir. Doğal kaynaklardan elde edilen andezit, çevresel etkileri minimize ederken, uzun ömürlü yapısıyla da çevre dostu bir seçenek sunar. Uygulaması yapılan ürünleri ilerde ilave edileceği durumlarda kolaylıkla bulunabilir. Ancak bu noktada referansı olan uzun ömürlü firmaların tercih edilmesini önermekteyiz.
 • Yalıtım Özellikleri: Andezit, ses ve ısı yalıtımı konusunda iyi performans gösterir. Özellikle yüksek yoğunluklu andezit taşları, ses emiliminde etkili olabilir. Bu özellik, yapıların enerji verimliliğini artırabilir ve iç mekanlarda daha konforlu bir ortam sağlayabilir. Bundan dolayı açık amfilerde kullanımı sıklıkla yapılmaktadır. Bununla çok iyi bir ısı yalıtım malzemesi olan ürünün kendini tarihi yapılarda kanıtladığını ifade etmek isteriz. Tarihi yapıların iç mekanlarının kış ayların oldukça sıcak yaz aylarında ise serin bir yapıda olduğunu gözlemlemekteyiz. Bunun nedeni ürünün yalıtım durumunun olmasıdır.
 • Bakım Kolaylığı: Andezit, genellikle pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve bu da bakımını kolaylaştırır. Kir ve lekelerin temizlenmesi, genellikle basit bir su ve deterjan karışımıyla yapılabilir. Ayrıca, andezitin dayanıklılığı uzun vadeli bakım maliyetlerini azaltır. Ürünlerin dış ortamda kullanımı bundan dolayı oldukça sık bir şekilde yapılmaktadır.
 • Jeolojik Özellikler ve Oluşumu: Andezit, volkanik bir kayadır ve genellikle volkanik patlamalar sırasında lav akıntıları veya piroklastik akıntılar oluşurken ortaya çıkar. Bu süreçte magma, yüzeye ulaşmadan önce soğur ve katılaşır, böylece andezit kayaları oluşur. Bu doğal oluşum süreci, andezitin homojen bir yapıya ve dayanıklılığa sahip olmasını sağlar. Bu oluşum özellikle başkentimiz Ankara’da oluşmuştur. Bundan dolayı ürünlere Ankara taşı olarak adlandırılır.
 • Mineral Kompozisyonu: Andezit, genellikle plajiyoklaz feldspat, piroksen ve amfibol gibi minerallerden oluşur. Bu mineral bileşimi, andezitin dayanıklılığını ve mekanik özelliklerini belirler. Örneğin, piroksen mineralleri, kayanın dayanıklılığını artırırken, plajiyoklaz feldspatlar, andezitin estetik görünümünü ve renk çeşitliliğini belirler.
 • Yapısal Özellikler: Andezit, kristalin bir yapıya sahip olabilir ve genellikle büyük kristallerden oluşur. Bu yapı, andezitin dayanıklılığını artırır ve yapı malzemesi olarak kullanılmasını uygun hale getirir. Ayrıca, andezitin porozite (gözeneklilik) seviyesi düşük olduğundan, su emme ve donma-çözülme hasarları gibi sorunlar minimize edilir. Bundan dolayı dış ortamda kış aylarında patlaması ortadan kalkmaktadır. Bizler bundan dolayı dış mekanlarda kullanımını sıklıkla önermekteyiz.
 • Renk ve Doku Çeşitliliği: Andezit, kırmız, pembe, gri, kahverengi, gibi çeşitli renk tonlarında olabilir. Ayrıca, bazaltik andezit ve düşük demir içeren andezit gibi farklı türleri de bulunur. Bu renk ve doku çeşitliliği, mimarların ve tasarımcıların farklı projelerde estetik tercihlerini karşılamalarını sağlar. Ancak kesinlikle sert yapıya sahip ürünlerin tercih edilmesini önermekteyiz. Bunun nedeni demir oranı düşünce özellikle Afyon ve Kayseri ürünleri tüf taşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüf taşı ise zemin kullanımında kesinlikle uygun değildir.
 • Uygulama Çeşitliliği: Andezit, çeşitli yapı malzemeleri ve uygulamaları için kullanılabilir. Döşeme taşları, dış cephe kaplamaları, iç mekan zemin kaplamaları, duvar kaplamaları ve peyzaj uygulamaları gibi birçok alanda tercih edilir. Bu çeşitlilik, andezitin geniş bir kullanım alanına sahip olmasını sağlar. Bununla beraber doğrudan taşıyıcı bir malzeme olarak kullanımı sıklıkla yapılmaktadır. Bu kullanım oldukça sağlam alanların oluşmasını sağlamaktadır.
 • Doğal ve Çevre Dostu Malzeme: Andezit, doğal bir kaynaktan elde edilir ve işlenmesi sırasında genellikle çevreye minimal etki yapar. Ayrıca, uzun ömürlü bir yapı malzemesi olduğundan, atık ve yeniden kullanım sorunlarını azaltır. Dağlardan bloklar halinde çıkarılan ham maddeler kesime tabi tutulur. Bu süreçte ortaya çıkarılan her türlü malzeme kullanıma uygun olduğunu ifade etmek isteriz. Daha kapsamlı bilgiler için hemen bizleri arayınız.

Bu ayrıntılar, andezitin jeolojik özellikleri, mineral kompozisyonu, yapısal özellikleri, estetik çeşitliliği, uygulama çeşitliliği ve çevre dostu özellikleri gibi konuları kapsar. Bu özellikler, andezitin inşaat sektöründe tercih edilmesinin temel nedenleridir ve bu malzemenin çeşitli projelerde ve uygulamalarda kullanılmasını destekler. Bununla beraber ürünlerin dayanımı fazla olması ve uygulama sonrası sunduğu birçok avantajın olduğunu ifade etmek isteriz.

Üretimini kendi fabrikalarımızdan başlayarak yaptığımız andezit için kendi maden sahalarımızın kullanımını yaptığımızı ifade etmek isteriz. Uygulamada kullanımını yapacağınız ürünlerin birim fiyatları hakkında bilgiler almak için hemen bizleri arayınız.

Ankara Andezit

Bir çok alanda kullanımı yapılan ürünleri incelediğimizde karşımıza çıkan ürünlerin başında genelde doğal taşlar gelmektedir. Yazımızın başlığından anlaşılacağı üzere bizler bu başlığımızda üretimini yaptığımız ve uygulamasını tek elden yaparak anahtar teslimi yaptığımız Ankara andezit için sizlere bilgileri vereceğiz. Bu doğrultuda öncelikle belirtmek isteriz ki ürünlerin hangi alanlarda kullanımı yapıldığı ve alanlara göre ürün ebatları belirlenmesi gerektiğini bir önceki başlığımızda sizler ile paylaşmış bulunuyoruz.

Bu başlığımızda ürünün anavatanı olarak bilinen bölgemizde ürünlerin diğer tüm ürünlerden farkı nedir? Bu farklılıklar kaliteyi hangi oranda etkilemektedir? Bu çok merak edilen sorulan cevabını arayacağız. Öncelikle belirtmek isteriz ki ürünlerin kalitesini doğrudan etkileyen en temel unsur olarak karşımıza çıkan bölge maden sahalarıdır. Üretimi yapılacak ürünün ebatlarını ve buna bağlı olarak oluşan üretim maliyeti ürünler için oldukça büyük önem arz etmektedir.

Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda öncelikle bilinmesi gereken ürünlerin hangi alanlarda uygulaması yapılacağıdır. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda ürünlerin sertlik derecesi oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu durum hem maliyetleri hem de ürünlerin kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu kapsamda belirtmek isteriz ki maden sahalarından çıkarılan ürünlerin ham blok halleri bizler için oldukça önemlidir. Öncelikle belirtmek isteriz ki maden sahalarımızı incelemelerde bulunduğumuzda yılların tecrübesiyle konuya yaklaşmakta olduğumuzu belirtmekte fayda buluyoruz.

Ürünlerin birim fiyatları ürün karşılaştırmasında oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda her bir ürün grubu için farklı birimlerin kullanıldığını belirtelim. Siparişi verilmesi düşünülen andezit ürünü için birim olarak adet, metre tül, metre kare ve ağırlık kullanılarak fiyatların verilmesi mümkündür. Bu durumda bir fiyat karşılaştırmasında ürünlerin birimleri oldukça değerlidir. Bu durumu açıklamak gerekirse öncelikle bilinmesi gerekir ki ürünlerin metre tül ve metre kare olarak kapladığı alan kesinlikle aynı değildir. Bu durumda ürünlerin kapladığı alan kullanıcılar açısından oldukça büyük önem arz etmektedir.

Bu kapsamda bizler ürünlerin birimlerine göre fiyat karşılaştırması yapmamız doğru sonuçlara ulaşmamızı sağlayacaktır. Öncelikle belirtelim her ürünün farklı birimleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak metre tül olarak sipariş verilebilecek ürünleri sıralamak gerekirse öncelikle basamak taşı, korniş taşı ve bunun ardından en sık kullanılan bordür taşını metre tül olarak siparişe geçmekte olduğumuzu belirtmek isteriz. Bununla beraber duvar üstlerinde kullanımı sıklıkla yapılan harpuşta taşı yine metre tül olarak siparişe geçilmektedir. Bununla beraber belirtmek isteriz ki bu ürünlerin tamamında mutlaka pah veya profil işlemi yapılarak kullanıcılara satışını gerçekleştirmekteyiz.

Üretimi yapılan yine bu andezit ürünleri için uygulamada yine aynı şekilde metre tül üzerinden hak ediş yapılarak siparişler tamamlanır. Bununla beraber duvar ve zemin kaplamalarında kullanımı düşünülen ürünler için farklı birim kullanımı yapılmalıdır. Bu ürünlerin siparişlerinde ve uygulamasında kullanımı yapılacak birim metre kare olduğunu söylemek isteriz. Ürünlerin üretim koşulları oldukça birbirinden farkı olduğunu ve bu ürünlerde pah veya profil işlemi yapılmadığı söylemek isterim. Diğer taraftan baba taşı, çeşme ve şadırvan gibi uygulamalarda farklı bir birim olan adet kullanımı yapılmaktadır. Genelde bu ürünlerde toptan fiyatlar verilerek ürün siparişleri alınmaktadır. Şuan üretimi yapılan ve tek elimizde bulunan antik eskitilmiş palediyen kaplama taşında ise kullanımı yapılan birim ton yani ağırlıktır.

Bunun yanında el kırımı parke taşında yine ağırlık üzerinden fiyatlar verilmektedir. Üretimi ve uygulaması yapılan andezit ürünleri için genelde yaygın kullanımı yapılan birimleri bu şekilde açıklamak mümkündür. Üretimi yapılan ürünlerin bir de kaliteli olması bu metraj birimlerinin önünde önem arz etmektedir. Ne yazık ki son zamanlarda her doğal taşı aynı kefeye koyarak satışların yaıldığını gözlemlemekteyiz. Bizler yaklaşık elli seneyi geçen bilgi ve birikimiz bununla beraber işletmeci kimliğimiz ile söylemek isteriz ki tüf taşı Ankara andezit değildir. Bu ayrımın iyi yapılması çok önemlidir. Çünkü ürünler birbirinden oldukça farklı olarak bizleri karşılamaktadır.

Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda gerçek ürün oldukça serttir dayanımı yüksektir. Sıçak ve soğuk arasında Sıçaklık farkına göğüs gelebilmektedir. Ancak bu durum tüf taşı için geçerli değildir. Kesinlikle erken bozulur bunun nedeni ise ürünlerin yumuşak olmasıdır. Sert ve darbelere karşı dayanımı yüksek olan gerçek andezit kesimi ve maden sahasından çıkarılması oldukça maliyetlidir. Ancak toprak sıkışması olarak bilinen diğer ürünün kesimi oldukça kolay ve maden sahasından çıkarması bir o kadar kolaydır. Sert bir ürünün kesimi ve çıkarılması düşünüldüğü üzere zordur.

Bununla beraber birim zamanda iki üründe üretim koşullarını karşılaştırdığınızda göreceğiniz gerçek şudur ki ürünlerin yumuşak olan en az üç kat daha fazla üretilmektedir. Bunun yanında sert ve dayanımı yüksek ürün için bu durumu söylemek çok zordur. Bu farklılık maliyetler anlamında üretici firmaların büyük farklılıklar yaşamasının önünü açmaktadır. Bu bilgiler ışığında kamu işlerinde kamu denetçilerinin ürünlerin seçimini yapmasını önermekte olup bununla beraber ürünlerin özel sektörde kullanımı yapılacağında mutlaka yerinde bakılarak ürün seçimi yapılması gerektiğini söylemek isteriz. Bununla beraber bilgilerini paylaştığımız ürünler hakkında daha kapsamlı bilgiler için bizleri arayabilirsiniz.

Gerçek ürün olarak tanıtımını yaptığımız ürünün referanslarını yakın tarihimizde örneklerini görmek mümkündür. Bu referansları bir çoğu villa uygulamaları olduğu gibi bunun yanında kamu yapılarında görmek mümkündür. Bu araştırmamızı detaylı olarak anlatmak gerekirse T.C Cumhurbaşkanlığı köşkü olarak bilinen Pembe Köşk adını alan yapımızda ürünlerin uygulama alanlarını gözlemlemekteyiz. Bu kapsamda öncelikle belirtmek isteriz ki ürünlerin bu yapıda duvar kaplaması, zemin döşemesi gibi uygulamaların yanında basamak uygulaması ve küpeşte yapımında Ankara andezit kullanımı yapılmıştır. Yapının adını incelediğimizde pembe ismi ürünümüzün renginden geldiğini söylemek doğru olacaktır. Bununla beraber uygulaması yapılan bir çok ürünün yerinde incelemesi yaptığımızı belirtmek isteriz.

Bu kapsamda incelemelerimizde gördüğümüz bir gerçek var ki buda ürünlerde hiçbir deforme olma işleminin yaşanmadığını gözlerimizle görme imkanı buluyoruz. Bu alanda kullanımı yapılan ürünlerin bir çoğu el işlemesi olarak kullanılmakta olup uygulamasında günümüzde teknoloji kullanılmıştır. Uygulamasının aynı olduğu durumda ürünün kalitesini belirleyen ölçütün maden sahaları olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda kullanımı yapılan andezit ürünleri için maden sahası olarak kullanımı yapılan maden sahasının bizlerin üretimde kullanımı yaptığımız maden sahası olduğunu belirtmek isteriz. Bu durum üretimini yaptığımız şuanda tüm ürünler için bir referans kaynağı olarak bizleri karşılamaktadır.

Bu kapsamda daha kapsamlı bilgiler ve fiyat teklifleri için hemen bizleri arayınız.

Gölbaşı Andezit Taşı

Yapılarda kullanımı yapılan ürünleri incelediğimizde kullanımı sıklıkla yapılan ürünler arasında kendine yer bulan bir ürün olduğunu anlattığımız ürünün başkenti Ankara ili olduğunu belirtmiştik. Bu noktadan sonra araştırmalara başladığımızda bu ürünün ana yurdu neresidir? Buna bağlı olarak ürünün tarihi nasıl oluşmaya başlamıştır? Bu durumları inceleyerek üretimini yaptığımız ürünün serüvenini bu paragrafımızda yer vereceğiz.

Bu tarihi incelediğimizde karşımıza çıkan durumları ve ürün üretim sürecini inceleyerek anlamaya tarihi gelişmesini ve teknoloji nasıl kullanıldığını detaylı olarak anlatacağız. Bu doğrultuda müşterilerimiz hangi ebatlara kadar üretim yapabildiğimizi daha iyi anlayacaklar. Öncelikle üretimi yapılacak andezit için söylemek isteriz ki farklı ebatlarda üretim yapabilme imkanı bulunuyoruz. Ancak her bir ebat için farklı birim fiyatların oluştuğunu daha önceki başlıklarımızda bahsetmiştik.

Bu fiyat farklılığının sebebini incelediğimizde gerek ham madde kullanımı gerekse ürünlerin üretim koşullarına göre farklılıklar gösterdiğini görmekteyiz. Bu kapsamda öncelikle söylemek gerekir ki fabrikalarımız tamamen son teknoloji ile donatılmış olup üretimini yaptığımız ürünlerin çok büyük bir bölümünü elmas testereler vasıtasıyla su ile kesmekteyiz. Bu teknoloji üretimi yapılan ürünlerin üretim sırasında kullanılabilecek son teknoloji olarak bizleri karşılamaktadır. Bu doğrultuda öncelikle ürünlerin tarihi sürecini araştırırken maden sahalarında ham madde çıkarılmasının nasıl olduğunu inceleyelim.

Bu doğrultuda şunu söyleyebiliriz. Üretimi yapılan ürünlerin ilk olarak maden sahalarında el ile yontma işçiliğiyle çıkarıldığını söyleyebiliriz. Bu süreç olarak gölbaşı andezit ürünlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bu bölgede yer alan ilk maden sahalarında dedelerimiz ilk olarak kalın çivi ve tokmaklar ile tamamen el işçiliği ile ürünlerin ham bloklarını belirli büyüklükte çıkarma işlemini yapmaktadır. Bu ham madde büyüklüğünü ele aldığımızda ürün bloklarının bir tonu aşmadığını gözlemekteyiz.

Bu durumun ana sebebi nedir? Bu durumun nedeni ürün dağların yamaçlarından büyük parçalar halinde çıkarmasının zor olmasının yanında ürünlerin oldukça sert olması başka bir durum ve ürünlerin ağırlığını düşünmek gerekmektedir. Sonuç olarak ürünlerin el işçiliğiyle yapılması söz konusudur. Bu noktadan sonra çıkarılan ham madde yontma işlemine tabi tutulmaktadır. Bu işlem oldukça zor ve ağır olduğunu belirtmek isteriz. Belirli bir forma sahip olmayan ham bloklar bu işleme tabi tutularak öncelikle düz bir yüzey oluşturmaya çalışılmaktadır. Bu işlem ile ürünlerin kalınlığı ve genişliği belirli olurken boyu ise ham blokla eş değer olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak bilinmesi gerekiyor ki ürünlerin sabit bir kalınlığı o dönem için aynı değildir. Genelde fazla kalın ürünlerin döşemelerde kullanımının yapıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Diğer taraftan üretimi yapılan plaklardan farklı el işlemesi mezar, çeşme ve şadırvan gibi bir çok işleme uygulamasında yapıldığını gözlemlemiş bulunuyoruz. Özellikle cumhuriyet tarihiyle aynı yaşa sahip Ankara andezit taşı ürünlerinden yapılan eserlerin hiçbir bozulmaya maruz kalmadan günümüzde yaşadığı bir çok örneği gösterebiliriz.

Bu şekilde ürünlerin üretimlerin yapıldığı ve uygulamaların yine nasıl yapıldığını merak edilmektedir. Bu kapsamda şunu belirtmek isteriz ki uygulama biçimi günümüzle aynı doğrultuda yapılmaktadır. Ancak o dönemde daha yavaş ve düzenli işçiliğin yapıldığını mesleğin değerinin oldukça fazla olduğunu belirtmek isteriz. Bu uygulama alanlarını incelemeye başladığımızda karşımıza çıkan durumları incelediğimizde ürünlerin kalınlığının oldukça fazla olduğu ve çimento kullanımının yüksek yapıldığını gözlemlemekteyiz. Bununla beraber duvar kaplamalarını incelediğimizde karşımıza çıkan günümüzde mekanik kaplama işleri oldukça sıklıkla yapılmaktadır.

Geçmişte bu uygulamaları görmemiz söz konusu değildir. Çünkü ürünlerin sabit bir kalınlığının olmamasının yanında ürünlerin ebatlarında sabit bir değerde söz konusu değildir. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda öncelikle belirtmek isteriz ki günümüzde bu uygulama sıklıkla yapılmaktadır. Ürünlerin geçmişte üretimi bu şekilde yapılırken günümüzde farklı biçimlerde yapıldığını söylemek isteriz. Bu konuyu açıklayarak işe başlamak gerekirse öncelikle bilinmesi gereken şuan maden sahaların oldukça yüksek tonajlara sahip iş makineleri bulunmakla beraber ürünlerin ham maddesi minimum altı ton altına indirilmemektedir.

Bu şekilde üretimi yapılan ürünlerin kesimlerine gelince geçmişle oldukça farklı olduğunu söylemekte fayda bulunuyor. Günümüz teknolojisinde ham blokların ilk olarak plakalar halinde kesimiyle ilk andezit plakasının oluşumu sağlanmış olacaktır. Bu oluşumun sonunda ürünlerin ebatları isteğe bağlı olarak farklı ölçülerde kesime tabi tutulmaktadır. Ham blokların kaldırılmasında günümüzde vinç yardım etmektedir. Vinç ile kaldırılması yapılan ham bloklar kesim işlemi için este adını verdiğimiz makineler yardımıyla yapılmaktadır.

Bu kesim işlemi sırasında bilinmesi gereken çok önemli bir durum var oda ürünün hem dikeyde kesime tabi tutulduğu hem de yatayda kesime tutularak ürünlerin üretimi sağlanmaktadır. Bu üretim sonucunda en ve kalınlıkları sabit bir değerde olan andezit üretimi yapılmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber üretimi yapılan plakları inceleme fırsatı bulduğumuzda ürünlerin farklı işlemlere tabi tutulduğunu bir çok kez görme imkanımız bulunmaktadır.

Bizler üretim bandımızda üretimini yaptığımız plaklara kumlama, silme, kalibre, patinato ve cila gibi bir çok uygulama yaparak ürünlerin satışlarını gerçekleştirdiğimizi belirtmek isteriz. Bu kapsamda ürünlerin her birinde farklı personelimizin çalıştığını ve her bir uygulama için farklı tekniklerin kullanıldığını söyleyebiliriz.

Daha kapsamlı bilgiler ve fiyat teklifleri için hemen bizleri arayınız.

Andezit Hakkında

Ham madde bulunurluğu göz önüne alındığında, jeologların nasıl oluştuğu hakkında hala birçok sorusu olduğunu öğrenmek şaşırtıcı değildir. Tabi ki, erimiş kayalardan geliyor, ama bütün bu magmalar nereden geldiği veya andezit toprağın ne kadar altında kristalleşti gibi bir çok soru cevabını beklemektedir. Bu soruların cevabını çeşitli devlet kurumları ve araştırmacılar aramaktadır. Biz yazımızda bu araştırmaları ortaya koyarak oluşturduk.

Muhtemelen en yaygın olarak kabul edilen fikir, andezit magmanın çok farklı bir bileşimin kayalarının aşamalar halinde eridiği ve ilk magmanın ilk önce eriyen minerallerde zenginleştiği kısmi erime olarak adlandırılan bir mekanizmadan kaynaklandığıdır . Ancak bu bilginin doğruluğu tam olarak kanıtlanmış değildir. Magmanın nerede oluştuğundan bağımsız olarak, büyük magma haznelerinde, soğutma ve katılaşma öncesinde toplanmadan önce muhtemelen yukarı doğru göç etmiştir. Bu göç etmeyi bizler patlama olarak bilmekteyiz.

Bu patlamayla beraber andezit oluşumu başlamıştır. Bu oluşum dünyanın bazı bölümlerinde olmuştur. En yoğun bölgesi ve gerçek değerlere sahip bölgesi ülkemizin başkenti Ankara olup buna bağlı Gölbaşı ilçesidir. Bu bölgede tam anlamıyla gerçek değerlere sahip andezit taşı bulunmaktadır. Firmamız tamda bu noktada üretim yapmaktadır. Diğer bölgelerde tam anlamıyla taşlaşmamış yumuşak ürünler çıkarılmakta ve bu ürünler üretimde kolaylık sağlarken sonrasında bozularak fiyat avantajını dezavantaj olarak yansıtmaktadır.

Üretimi yapılan andezit taşı bir boyut taşı olarak kullanılması gereken tüm arzulanan özelliklere sahiptir. Aşınmaya dayanacak ve önemli bir ağırlığa dayanacak kadar dayanıklı ve dayanıklıdır. Aynı zamanda doğada oldukça etkisizdir ve mükemmel bir sonuç elde etmek için cilalanabilir. Bu nedenle, bu taş çeşitli yapısal ve dekoratif amaçlar için kullanılır. Hem antik dünya, hem de modern dünya, granitin bir yapı malzemesi olarak öneminin kanıtıdır.

Üretimi yapılan andezit taşı en çok bir “boyut taşı” (belirli uzunluk, genişlik ve kalınlıkta blok veya plakalar halinde kesilmiş doğal bir kaya malzemesi) olarak taşlanmış kayadır. Andezit aşınmaya dayanacak kadar zor, belirgin ağırlık taşıyacak kadar güçlü, hava koşullarına dayanacak kadar sert ve parlak bir cila kabul eder. Bu özellikler onu çok istenen ve kullanışlı bir boyut taşı haline getirir. Bu özellikleriyle özellikle dış mekanlarda kullanımı yapılan ürün iç mekanlarda kullanımı yapılmaktadır.

Bu noktada beton ve benzeri ürünlerin aksine andezit taşı tuza,kimyasal solüsyona veya buna bağlı doğal olaylara karşı dayanımı yüksektir. Bu özellikleri sayesinde kullanımı yoğun olarak yapılan andezit özellikle dış mekanlarda yaya kaldırımı,tretuvar yapımı veya cephe kaplamalarında kullanımı yoğun olarak yapılmaktadır.

Andezit Taşı Yapısı

Malzemenin yapısı diğer tüm oluşumlara göre daha sert ve düzgündür. Bunun nedeni doğal olması ve volkanik kökenli bir maden olmasından dolayıdır. Yer yüzünde büyük dağların iç kesimlerinde ve eteklerinde yer alan andezit taşı belli başlı bölgelerde yer almaktadır. Bu bölgeler başında ve gerçek vatanı olarak bilinen Ankara İline bağlı Gölbaşı ilçesidir. Bu bölgede üretimi  yapılan ürünler dünyanın bir çok yerine ihraç edilmekte olup bir çok yerden talepte bulunulmaktadır. Yapı olarak beton ve benzeri ürünlerin üretiminden oluşturulan ürünler bu madenden yapılan tüm elemanlara göre dayanım oranı düşüktür. Çünkü andezit taşı doğal ve doğanın üretimi olarak görmek gerekir. Yapısı genel olarak şu şekilde ifade edilir.

 • Özgül ağırlık                              2.67 gr/cm3
 • Ezilme dayanımı                       165kg/ cm3
 • Aşınma dayanımı                      49.3 cm2/cm2
 • Nem oranı                                  %1.09
 • Gözeneklilik                               %8.10
 • Basınç dayanımı                        939 kg/cm2
 • Ağırlıkça su emme durumu    %7,21
 • Doluluk oranı                            %92.4
 • Darbe dayanımı                        35 kg/cm2
 • Porozite                                      %8.57
 • Ezilme dayanımı                       164kg/ cm3

Bu değerler her madene göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel değerler olarak kabul görürler. Daha kapsamlı bilgi ve teknik destek için ücretsiz keşif imkanımızı kullanabilir veya bizleri arayabilirsiniz.

Diğer yazılarımızı okumaya unutmayınız.

Andezit Kullanım Alanları

Andezit  mimari yapılarda her zaman ön plana çıkmıştır. Daha önce belirttiğimiz gibi ilk nedeni dayanıklılığı olup en can alıcı özelliklerinden biri ise üzerindeki doğal desenleridir. Andezit 12 kiloya kadar olan darbelere dayanıklılığı ve ezilme durumunda ise 163 kiloya kadar dayanma sınırı bulunmaktadır. Bu nedenle yapı malzemesi olarak her zaman ilk tercih olmuştur. Önceleri ham maddenin çıkarılmasında insan gücü kullanılmıştır. Günümüzde ise andezit blokların çıkarılmasında iş makineleri kullanılmaktadır.

Cumhuriyet dönemi ve öncesi tarihlerde andezit el yontması tekniği ile oluşturulan plaklar şeklinde kullanılmıştır. Bu yapılar yığma duvar kullanımının dışında üzerine çeşitli işlemeler yapılarak daha da dikkat çekici hale getirilmiştir. Günümüzde andezit zemin kaplamalarında merdiven basamaklarında duvar örme işlerinde kullanılmaktadır. Özellikle kaymaz bir malzeme olması rampalarda , merdivenlerde ve eğimli yüzeylerde kullanımını artırmaktadır.

Ayrıca taşın boya ve renk gerektirmemesi kullanım avantajlarından biridir. Isı kaybını önlemesi duvar kaplamasında kullanımını artırmaktadır. Andezit taşının kullanıldığı tarihi yapılarımız Ankara Kalesi, Anıtkabir, TBMM binası, Ankara Garı ve Ankara Roma Hamamı başlıca eserlerdendir. Ayrıca 1997 de Cumhur Başkanlığı Muhafız Alayı Binasının yenilenmesi projesinde bu güne kadar kullanılan en fazla taş burada kullanılmıştır. Projede 120 bin metrekare taş kullanılmıştır. Bu taşın sağladığı fayda göz önüne alındığında maliyeti diğer doğal taşlara nazaran çok daha azdır. Eskimeyen yapısı, cila istememesi, kaymaz bir yapıya sahip olması, mevsimine göre serin ve sıcak tutabilme özelliğinin olması bu taşın yapılarda kullanılmasında en çok cezbeden yönleridir.

Bu taş günümüzde de el yontması ile şekil verilerek kullanılmaktadır. Bloklar ocaklardan iş makineleri sayesinde çıkartılıp kamyonlarla işlenecek fabrikalara getirilir ve su havuzlarına alınıp oradaki özel makinelerle istenen ölçülerde kesimi yapılır. Fabrikamızda bu işlemler en son teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Ancak kullanım her kullanım alanının farklı işlevleri ve bu işlevlere bağlı olarak oluşan ihtiyaçlar bulunmaktadır. Bu kapsamda incelemelerde bulunduğumuzda öncelikle ustalarımız alanı mutlaka görmesi gerekmektedir.

Bunun nedeni alanı görmek ve ihtiyaçlarını iyi anlamak içindir. Bu durum oldukça büyük bir bölümü kaplamakta ve önemi olukça fazla olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda incelemelerde usta deneyimi veya metraj çıkaran kişinin iş bilmesi oldukça önemli olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle ustalar ürünlerin ebatlarını belirlemektedir. Bu doğrultuda ürün ebatları hem maliyetleri hem de ürün fiyatlarını doğrudan belirlemektedir.

Ancak her pahalı ürün kaliteli olmadığı gibi yanlış ebatların kullanılması hem işçilik maliyetleri etkilemekte hem de uygulama sonrası kullanımda olumsuzlukların yaşanmasına neden olacaktır.

 

3 Comments

 1. Can ADANIR dedi ki:

  Vermiş olduğunuz bilgiler ışığında ürünleri satın aldım. Almış olduğum ürünlerin her birinden memnun kaldım teşekkürü bir borç bilirim..

 2. HANDAN İŞİTEN dedi ki:

  Aldığım basamak taşları paletlenmesi, sarılması ve bağlanarak İstanbul’a teslim fabrika çıkışı gibi teslim edilmesinden dolayı teşekkür ederim.

 3. Ahmet UZUNEL dedi ki:

  Ürünlerim siparişim sonrası söylenen günde teslim edildiği için minnettarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir