Andezit Çarpma Taşı

ANDEZİT TAŞI NEDİR?

Kelime anlamı olarak,kayaç anlamına gelen Latince ‘anderum’ kelimesinden türemiştir. Andezit yer kabuğunun% 70-80’ini kaplayan, tanecikli ve hayali bir dokuya sahip olan müdahaleci, magmatik bir kayadır. Kökeni yeraltında oluştuğunu ima ederek köken olarak plitoniktir. Bu kaya, temel olarak kilitli alkali feldispat (hacimce% 65), kuvars (hacimce% 20), mika, amfiboller ve diğer minerallerden oluşur. Mineral bileşimine bağlı olarak, andezit taşı rengi, çıplak gözle görülebilen koyu mineral taneleri ile kırmızı, pembe, gri veya beyaz olabilir. Ham madde olarak ortalama yoğunluğu 2.65 ila 2.75 g / cm arasında olan sert ve volkanik bir kayadır. Bu kayanın ham madde olarak çıkarılması oldukça zor ve zahmetlidir. Ham madde maden sahalarından çıkarmak insan gücüyle neredeyse imkansızdır. Bunun için maden sahalarında büyük iş makineleri kullanımı yapılarak andezit taşı çıkarılması sağlanmaktadır. Yazımızın diğer bölümünde bu kayaç hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaşacağız. Daha kapsamlı bilgi için lütfen bizleri Arayınız.

Andezit Hakkında

Ham madde bulunurluğu göz önüne alındığında, jeologların nasıl oluştuğu hakkında hala birçok sorusu olduğunu öğrenmek şaşırtıcı değildir. Tabi ki, erimiş kayalardan geliyor, ama bütün bu magmalar nereden geldiği veya andezit toprağın ne kadar altında kristalleşti gibi bir çok soru cevabını beklemektedir. Bu soruların cevabını çeşitli devlet kurumları ve araştırmacılar aramaktadır. Biz yazımızda bu araştırmaları ortaya koyarak oluşturduk.

Muhtemelen en yaygın olarak kabul edilen fikir, andezit magmanın çok farklı bir bileşimin kayalarının aşamalar halinde eridiği ve ilk magmanın ilk önce eriyen minerallerde zenginleştiği kısmi erime olarak adlandırılan bir mekanizmadan kaynaklandığıdır . Ancak bu bilginin doğruluğu tam olarak kanıtlanmış değildir. Magmanın nerede oluştuğundan bağımsız olarak, büyük magma haznelerinde, soğutma ve katılaşma öncesinde toplanmadan önce muhtemelen yukarı doğru göç etmiştir. Bu göç etmeyi bizler patlama olarak bilmekteyiz. Bu patlamayla beraber andezit oluşumu başlamıştır. Bu oluşum dünyanın bazı bölümlerinde olmuştur. En yoğun bölgesi ve gerçek değerlere sahip bölgesi ülkemizin başkenti Ankara olup buna bağlı Gölbaşı ilçesidir. Bu bölgede tam anlamıyla gerçek değerlere sahip andezit taşı bulunmaktadır. Firmamız tamda bu noktada üretim yapmaktadır. Diğer bölgelerde tam anlamıyla taşlaşmamış yumuşak ürünler çıkarılmakta ve bu ürünler üretimde kolaylık sağlarken sonrasında bozularak fiyat avantajını dezavantaj olarak yansıtmaktadır. Üretimi yapılan andezit taşı bir boyut taşı olarak kullanılması gereken tüm arzulanan özelliklere sahiptir. Aşınmaya dayanacak ve önemli bir ağırlığa dayanacak kadar dayanıklı ve dayanıklıdır. Aynı zamanda doğada oldukça etkisizdir ve mükemmel bir sonuç elde etmek için cilalanabilir. Bu nedenle, bu taş çeşitli yapısal ve dekoratif amaçlar için kullanılır. Hem antik dünya, hem de modern dünya, granitin bir yapı malzemesi olarak öneminin kanıtıdır. Üretimi yapılan andezit taşı en çok bir “boyut taşı” (belirli uzunluk, genişlik ve kalınlıkta blok veya plakalar halinde kesilmiş doğal bir kaya malzemesi) olarak taşlanmış kayadır. Andezit aşınmaya dayanacak kadar zor, belirgin ağırlık taşıyacak kadar güçlü, hava koşullarına dayanacak kadar sert ve parlak bir cila kabul eder. Bu özellikler onu çok istenen ve kullanışlı bir boyut taşı haline getirir. Bu özellikleriyle özellikle dış mekanlarda kullanımı yapılan ürün iç mekanlarda kullanımı yapılmaktadır. Bu noktada beton ve benzeri ürünlerin aksine andezit taşı tuza,kimyasal solüsyona veya buna bağlı doğal olaylara karşı dayanımı yüksektir. Bu özellikleri sayesinde kullanımı yoğun olarak yapılan andezit özellikle dış mekanlarda yaya kaldırımı,tretuvar yapımı veya cephe kaplamalarında kullanımı yoğun olarak yapılmaktadır.

Andezit Taşı Yapısı

Malzemenin yapısı diğer tüm oluşumlara göre daha sert ve düzgündür. Bunun nedeni doğal olması ve volkanik kökenli bir maden olmasından dolayıdır. Yer yüzünde büyük dağların iç kesimlerinde ve eteklerinde yer alan andezit taşı belli başlı bölgelerde yer almaktadır. Bu bölgeler başında ve gerçek vatanı olarak bilinen Ankara İline bağlı Gölbaşı ilçesidir. Bu bölgede üretimi  yapılan ürünler dünyanın bir çok yerine ihraç edilmekte olup bir çok yerden talepte bulunulmaktadır. Yapı olarak beton ve benzeri ürünlerin üretiminden oluşturulan ürünler bu madenden yapılan tüm elemanlara göre dayanım oranı düşüktür. Çünkü andezit taşı doğal ve doğanın üretimi olarak görmek gerekir. Yapısı genel olarak şu şekilde ifade edilir.

 • Özgül ağırlık                              2.67 gr/cm3
 • Ezilme dayanımı                       165kg/ cm3
 • Aşınma dayanımı                      49.3 cm2/cm2
 • Nem oranı                                  %1.09
 • Gözeneklilik                               %8.10
 • Basınç dayanımı                        939 kg/cm2
 • Ağırlıkça su emme durumu    %7,21
 • Doluluk oranı                            %92.4
 • Darbe dayanımı                        35 kg/cm2
 • Porozite                                      %8.57
 • Ezilme dayanımı                       164kg/ cm3

Bu değerler her madene göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel değerler olarak kabul görürler. Daha kapsamlı bilgi ve teknik destek için ücretsiz keşif imkanımızı kullanabilir veya bizleri arayabilirsiniz. Diğer yazılarımızı okumaya unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir