ANDEZİT TAŞI

Doğal olan yapı malzemelerin kullanımı son zamanlarda oldukça artmıştır. Bu artışta en büyük paylardan biri doğal taşlar cephesinde olmuştur. Bu alanda oldukça sık kullanım yapılan malzemelerin başında andezit taşı gelmektedir. Bu ürünün kullanımının neden yapıldığını anlamak için öncelikle ürünü tanımak gerekmektedir. Bu ürünün kullanımının yaygın olmasının ana nedeni doğal yapıda olması ve diğer ürünlere oranla oldukça sağlam olmasıdır. Bloklar hainde çıkarılan ham madde öncelikle oldukça titiz bir şekilde seçilmelidir. Bunun yapılmasında uzman kadromuz yılların tecrübesiyle gerçekleştirmektedir. Öncelikle ürünün nasıl bulunduğu bulunma aşamasından sonra nasıl işlendiği ve ebatları ürünleri hakkında bilgiler paylaşacağız. Bu bilgiler ışığında ürünün kullanım alanları ve özellikleri hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaşacağız.

Ham Madde Olarak Andezit Taşı

Yapı malzemesi olarak kullanımı yapılan estetik yapısıyla ilgi çeken andezit taşı ham madde kendisine ismine veren doğal taş bloklarıdır. Bu blokların çıkarılması ve işlenmesi süreci oldukça zordur. Ancak süreç sonucunda elde edilen ürün bu zorluğun üstünü kapatmaktadır. Ham halde bulunan şekilsiz bloklar sonuç olarak istenilen ölçülerde ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süreç sonucunda üretimi yapılan ürünler kullanımı alanlarının özelliklerine göre uygulama yapılmaktadır. Öncelikle dağlarda bulunan blok andezit taşı araştırmalar sonucunda bulunmalıdır. Bu keşif sonrası bulunan ürünler nasıl çıkarılacağı ve gerekli resmi işlemler yapıldıktan çalışma işlemi yapılmalıdır. Tüm resmi işler bitiminde çalışma sahasında iş makineleri yardımıyla blokların çıkarılması işlemine başlanmalıdır. Çıkarılma işlemi sırasında önemli olan kullanıma uygun,sağlam yapıdaki blokları bulup üretim için kullanmaktır. Bu noktada maden sahalarımızda çalışmakta olan şeflerimiz tecrübeleri sayesinde bu işlemi oldukça kolay bir şekilde yaparak üretime uygun andezit bulup bloklar halinde fabrikalarımıza sevk etmektedir. Bu şekilde gün yüzüne çıkarılan ham maddeler ölçülerine göre kesim yapılmak üzere fabrikamızın blok sahasında depo edilmektedir. Bu noktadan sonra bloklar üretimi yapılacak siparişteki ölçülerin ebatlarına göre blok seçimi yapılmaktadır. Bu seçimi ustalarımız yapmaktadır. Bu şekilde doğru blok seçimi zaman ve maliyet açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Bu şekilde seçimi yapılan bloklar vinç yardımıyla kesim için makinelere taşınmaktadır. Bu noktadan sonra ölçülere göre üretim aşaması gerçekleşmektedir. Kesim işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bir çok önemli nokta bulunmaktadır. Bloklar halinde çıkarılan andezit taşı ham maddesi olan dev taşlar kesinlikle soğuk ve Sıcak hava koşullarına karşı dayanım sağlamaktadır. Diğer taraftan dış ortamda depolanan bloklar kesinlikle patlamaz ve deforme olmaz. Bunun gibi özellikleri sadece Ankara andezit taşı sağlamaktadır. Bundan dolayı ürün seçiminde mutlaka iyi bir ürün seçilmesi gerekmektedir. Ham madde olarak yanlış tercih yapılması uzun vadede büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Üretimi ve uygulaması oldukça zor olan ürün ham maddesinde oluşan aksaklıklar tüm uygulamayı yok edebilir. Bundan dolayı alanında uzmanlaşmış firmamızı tercih etmeniz sizlere zamanda tasarruf sağlarken,firmamızın elinde bulunan andezit taşı maden sahaları ve fabrikamız uygun fiyatlara üretim yapmamızı sağlamaktadır. Fabrikalarımızda üretim aşamasını sıradaki başlıkta inceleyelim.

Andezit Gri Kesim Fabrikası

Andezit Gri Kesim Fabrikası

Üretimi Yapılan Andezit Taşı

Ham madde olarak vinç yardımıyla makine taşınan bloklar kesim aşamasında öncelikle üst bölümü taranmaktadır. Bu tarama işlemi sonucunda blok taşında üst bölümünde düz bir alan elde edilmektedir. Bu düz alan şekilsiz andezit taşı için bir referans noktası oluşturmaktadır. Bu şekilde kesim işlemi başlamaktadır. İstenen ölçüleri elde edebilmek için aynı eksende kesim yapan makine aynı kalınlık ve genişlikte üretim yapmaktadır. Bu şekilde üretilen plakların arasına mutlaka plak ayırıcı konulmalıdır. Üretim sırasında plakların aynı genişlikte üretilmesi için her kesimde mutlaka özel demir profil kullanılmalıdır. Bu şekilde üretim yapılacak plak andezit taşı en ve kalınlık ölçüleri tam anlamıyla oluşmuştur. Bu noktadan sonra diğer kesim makinemize sevk edilen plaklar istenilen boylarda kesim yapılmaktadır. Bu şekilde üretimi yapılan kalınlık,genişlik ve boyları istenen özelliklerde olan ürünler paletlere düzenli olarak dizilmektedir. Bu dizilim sonucunda paletli ürünler depo alanında biriktirilmektedir. Sipariş sonrası sevk edilecek ürün paletler halinde çıkarılmaktadır. Çıkarılan ürün şeffaf plastik bandaj ile sarılmaktadır. Bu sarma işlemi sevk sırasında andezit taşı dağılmasını engellerken dış ortamdan gelen boya,yağ ve benzeri lekelere karşı korumaktadır. Son olarak sarılan paletler çelik çemberler yardımıyla bağlanmaktadır. Bu şekilde bağlanan ve palete sabitlenen ürünler yükleyiciler ile kamyon ve tır gibi taşıyıcılara istenilen miktarla yüklenmektedir. Şantiye sahasında yükleniciler sayesinde istenilen bölgeye taşıma işlemi yapılmaktadır. Şantiye sahasına kırılmadan ve bozulmadan getirilen andezit taşı uygulama süreci başlamaktadır. Bu süreci diğer başlığımızda inceleyelim.

Uygulaması Yapılacak Andezit Taşı

Üretim yapılan ürünler kullanılmak üzere şantiye sahasına indirilir. Bu noktada uygulama noktası ve ürün arasındaki uzaklık ne kadar az olursa o kadar hızlı uygulama yapma fırsatı olacaktır. Bu şekilde uygulamada zaman ve maliyetleri minimuma indirilmiş olacaktır. Mesafenin azaltılması kırılmaya bağlı malzeme kaybını ortadan kaldıracaktır. Diğer önemli nokta ise uygulama sırasında doğru teknikler ve doğru ebatlarda andezit taşı kullanmaktır. Kullanım alanlarının özelliklerine göre ebatları belirlemek gerekmektedir. Bir duvar kaplaması ile yer döşemesi ebatları farklılık gösterecektir. Bu kapsamda daha detaylı bilgiler ve fiyat teklifi için hemen arayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir