ANDEZİT

Yapı malzemesi olarak kullanımı yapılan bir çok yapı ürünü bulunmaktadır. Bu ürünlerin bir çoğu yapay olmakla beraber doğal olarak üretimi yapılan ürünlerde bulunmaktadır. Yapay yollarla üretimi yapılan bir çok ürünün kullanım alanı ve doğal yapı malzemelerin kullanım alanları birbiriyle beraber olmakla beraber farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Dış mekanlarda kullanımı yapılan ürünlerin çoğu doğal yapıdaki ürünlerdir. Bunların başında andezit gelmektedir. Yapay olarak kullanımı yapılan tüm ürünlerin ham maddesine baktığımızda yine doğal ürünleri görmekteyiz. Ancak üretim aşamasında çeşitli birleştiriciler yardımıyla üretim gerçekleştirilmektedir. Bu yapay malzemeler kimi zaman insan sağlığına zarar vermektedir. Bundan dolayı çoğu zaman doğal malzemeler tercih edilmektedir. Özellikle dış mekanlarda dayanımı yüksek olan ürünler tercih edilmekle beraber genelde andezit taşı kullanımı yapılmaktadır. Bunun nedeni ürünlerin basınca dayanımının yüksek olmasıyla beraber dış ortam koşullarına dayanımının yüksek olması gösterilmektedir. Kullanımı yapılacak alanların özelliklerine göre ürünlerin ebatları ve çeşitli işlemeler yapılmaktadır. Üretimi yapılacak andezit için istenen ebatlar ve miktarlarda üretim yapılmakta olup uygulaması diğer tüm ürünlere oranla daha az maliyete sahiptir. Yılların tecrübesi ve gelişmiş iş gücünün yanında fabrikamız son teknoloji makine parkıyla dört mevsim üretim yapmaktadır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak üretim kalitesinden ödün vermeden tüm müşterilerimize güvenle ve sürat ile hizmet etmekteyiz. Yazımızda yılların eskimeyen değeri andezit hakkında kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Daha kapsamlı bilgiler ve fiyat teklifi için hemen bizleri arayabilir veya fabrikalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Andezit Ürünleri & Ebatları

Doğal madenler yeryüzü hareketlerine bağlı olarak gün yüzüne çıkmakta olup zamanla oluşmaktadır. Bu madenler dünyamızın oluşumundan bu güne kadar çeşitli doğa olaylarına meydan okuyarak günümüze kadar gelmektedir. Dünyamızın yer kabuğunda bulunan lavların yer yüzü hareketlerine bağlı olarak gün yüzüne çıkmasıyla dağlar oluşmuştur. Bu dağların oluşumunda büyük bloklar ve toprak parçaları büyük öneme sahiptir. Blokların oluşumunu sağladığı ve günümüze kadar gelen en büyük madenlerden biri andezit olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal yapıdaki bu ham madde ihtiyaçlar doğrultusunda üretilmektedir. Öncelikle ihtiyaç duyulan alanın özelliğine göre ürünlerin ebatları değişmektedir. Doğrul ebatlardaki ürün kullanımı ürünün performasını olumlu yönde etkilemektedir. Ancak bu noktada andezit ölçülerinin doğru alınması ve metrajının doğru tahmin edilmesi gerekmektedir. Bu noktada deneyimli ustalar ve teknolojik yardım ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda fabrikamız teknolojiyi son noktaya kadar kullanarak deneyimli ustalarımız ve ekibimizin bir parçası olan mimar,mühendislerden oluşan ofis takımımızla net ve doğru ölçüler ile ürünlerin siparişini vermektedir. Doğru metraj olmaması durumunda nakliye masrafı gibi ek masraflar ortaya çıkacaktır. Buna bağlı olarak ek ürün maliyetleri oluşması göz önüne alınmalıdır. Bundan dolayı doğru tespitler ile andezit siparişi verilmesi mutlak önem arz etmektedir. Bu bilgiler ışığında üretimi yapılan çok miktarda ürün ve buna bağlı ölçüler bulunmaktadır. Yazımızda bu ürünleri ve ölçülerini derinlemesine inceleme fırsatı bulacağız.

  • Zemin Kaplaması Olarak Andezit; bu ürünün çeşidi ve bu çeşitlere bağlı olarak üretimi oldukça fazladır. Bunun nedeni olarak kullanım alanlarının farklı olmasıdır. Öncelikle el kırımı andezit parke taşını örnek gösterebiliriz. Bu ürünün ebatları genelde değişken olmakla beraber ortalama ölçülere sahiptir. Bu ölçüler genelde 10*10*10 olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde araç yolları,yaya kaldırımları veya önemli yapıların dış çevre kaplamasında görülmektedir. Diğer bir zemin kaplaması olarak plak döşemeler karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada kalınlık ve genişlik önemli bir rol oynarken ürünün boyu oldukça büyük öneme sahiptir. Sipariş yoğunluğuna bağlı olarak kesimi yapılan ürünün üzerine istenen her türde işleme işlemi yapılmaktadır. Bu işlemelerden bazıları silim,kalibre,fuga,mucartalama veya kumlama olarak karşımıza çıkmaktadır. bu işlemler sonunda andezit taşı kullanıma uygun olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak üç ve dört santimetre kalınlığında ürünler tercih edilirken genişlik olarak sıklıkla otuz santimetre tercih edilir. Diğer taraftan boylarda istenen ölçüler kesilmektedir. Ancak bu noktada kullanım alanının ihtiyacına göre fazla kalın ve ya ince kullanılması uygulama ve sonrasında uygulama maliyeti acısından istenmeyen sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Diğer bir ürün olarak karşımıza duvar kaplaması çıkmaktadır.
  • Duvar Kaplaması Olarak Andezit; bir çok duvar kaplaması ürün bulunmaktadır. Bunların hepsinden istenen farklı özellikler vardır. Özellikle dış mekanlarda aranan özelliklerin başında güneş etkenleri ve dış ortam şartlarına dayanabilmesi gelmektedir. Bu özellikleri sağlayan dış mekanlarda andezit karşımıza çıkmaktadır. Bu ürün doğal yağıda olması ve doğaya direnerek ürün haline gelmesinden dolayı dış ortam etkenlerine dayanan en sağlam ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özelliğinin yanında üretimi yapılan ürün önemli derecede ısı yalıtım özelliğine sahiptir. Dış ve iç ortamdaki ısı dengesini korumaktadır. Ayrıca dış ortamdaki nemi ve suyu yapıya sokmayarak yapıyı dış etkenlere karşı korumaktadır. Bu özellikler oldukça büyük neme sahip özellikler olmakla beraber andezit taşı dekoratif yapıda olup iç mekanda güvenle kullanımı yapılmaktadır. Doğal blok yapıdaki ham madde plaklar halinde üretildikten sonra silim,kalibre ve kumlama gibi bir çok işleme tabi tutulabilir. Bunların yanında patlatma ve çarpma gibi ürünler kullanılarak doğal bir görüntü oluşmasını sağlamaktadır. Ürünlerin uygulamasında mekanik kaplama ve çimento katkılı harç kullanılması yapılmaktadır. Bu uygulamaların her birinin birbirinden farklı özellikleri vardır. Bu özelliklere bağlı olarak uygulama ve ürün ebatları oluşmaktadır. Daha kapsamlı bilgi için bizleri arayabilirsiniz. Bir başka ürünümüz harpuşta ve basamak taşı olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Basamak & Harpuşta Taşı Olarak Andezit; farklı kotlarda bulunan zeminleri birbirine bağlayan eşit yükseklikteki kademeli olarak yükselen düzlemlerin tümüne basamak denilmektedir. Bu düzlemlerin oluşumunda kimi zaman beton kimi zaman ise doğal taşlar kullanımı yapılmaktadır. Ancak her iki durumda son katman olarak doğal taşlarda faydalanılmaktadır. Bu taşlardan dış mekanlarda sıklıkla kullanımı yapılan andezit göz önüne çıkmaktadır. Bunun nedeni olarak ürünün kaymaz yapısı büyük önem taşımaktadır. Diğer taraftan istenen ölçülerde üretimi yapılması bir başka özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Üretimi yapılan ürünlere ek olarak silim,kalibre ve kumlama işlemi yapılmakta olup ürünlerin her birinde mutlaka pah işlemi yapılması zorunlu olmalıdır. Ürün siparişinde mutlaka metre tül olarak ölçülendirme yapılması gerekmektedir. Uygulamasında mekanik uygulamanın yanında çimento katkılı harç kullanımı sıklıkla yapılmaktadır. Diğer taraftan andezit ürünlerinin bir çoğunda suyu yapısından itme özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde dış ortamdaki suları iç yapıdan uzat tutmaktadır. Bundan dolayı çoğu zaman duvarların parapet bölümlerine bu ürünlerden kullanılmaktadır. Kullanımı yapılan ürünlerin her birinde mutlaka pah ve damlalık kısmı olması gerekmektedir. Bu damlalık üst yüzeydeki suyun duvara ulaşmadan itilmesini sağlamaktadır. Pah veya profil ise estetik açıdan ürüne avantaj sağlamaktadır. Ebat olarak genelde üç veya dört santimetre kalınlık ve genişlik genelde otuz üç santimetre olarak tercih edilmektedir.
  • Mezar & Çeşme Taşı Olarak Andezit; bu noktada özel isteğe bağlı olarak üretilen ürünler karşımıza çıkmaktadır. Bunlar genelde birbirinden farklı ebatlara sahip ürünler olup alana özel üretilmektedir. Bu noktada önemli olan doğru ölçüleri çıkarıp doğru ebatlarda üretim yapmaktır. Bu noktadan andezit taşı ölçülerinin doğru alınması ve müşteri istekleri doğru anlaşılması büyük önem arz etmektedir. Bu noktada teknoloji bizlere büyük avantajlar sağlamaktadır. Teknolojinin yardımıyla istenen alanın ölçülerine bağlı kalınarak alanın krokisi çıkarılarak uygulama bilgisayar ile sanal ortamda tatbik edilebilir. Bu şekilde müşteri onayından sonra uygulama işlemi yapılacaktır.

Andezit Üretimi

Yapılarda kullanımı yapı malzemelerin her birinin farklı kullanım alanları ve buna bağlı olarak farklı üretim koşulları bulunmaktadır. Ürünlerin kullanım alanı kendi özellikleri ile sınırlı olmaktadır. Bu noktada bizler ham olarak maden sahasından çıkarmakta olduğumuz blokları ilk olarak fabrika sahamıza indirme işlemini gerçekleştirmekteyiz. Bu noktada her bir ürün grubu için farklı ebatlarda ve farklı özelliklere sahip blokların seçilmesi üretimi yapılacak ürün için maliyetleri aşağı çekecektir. Bu aşağı çekme durumunu incelemeye başladığımızda söyleyebiliriz ki ürünlerin ebatlarına göre blokların seçilmesi ile fire payı en alt seviyelere indirilecektir. Bu noktada bizler bir döşeme taşı ile basamak taşı için aynı özelliklere sahip blokların kullanımının yapılmasını kesinlikle önermemekteyiz. Bu maliyet anlamında artışlara sebebiyet verecektir. Öncelikle üretim olarak ürün gruplarını incelemeye başladığımızda söyleyeceğimiz belli başlı ürün grupları bulunmaktadır. Bunların en başta gelenlerini incelediğimizde basamak taşı, bordür taşı, kaplama taşı, duvar kaplama aşı, küpeşte taşı ve bazı özel işlemeler gelmektedir. Bizler her bir ürün grubunu ayrı olarak inceleyerek bilgileri sizinle paylaşacağız. Öncelikle ifade etmeliyiz ki  her bir ürün grubu için farklı üretim aşamaları bulunmaktadır. Bahsi geçen aşamalar ürünün nihai kullanıcıya gelinceye kadar olan süreci etkilemektedir. Bu kapsamda ilk olarak basamak taşı hakkında bilgileri paylaşalım.

Basamak taşı üretimi; bu ürünün genelde düz plakların üretilmesi ile işe başlandığını ifade edebiliriz. Kullanım alanına göre ebatlar belirleniyor olsa dahi genelde üç veya dört santimetre kalınlık ve bununla beraber otuz iki santimetre genişliklere sahip ürünlerin kullanımı yapılmaktadır. Düz plaklar halinde üretimi yapılan ürünlerin mutlaka tek tarafına pah işlemi veya profil işlemi yapılmaktadır. Bu işlemler ile birlikte ürünlerin kullanımı mümkün hale gelmektedir. Bu ürün siparişinde hem profil işlemi hem de alın taşı verilen fiyatlara dahil olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Bu şekilde andezit siparişi verilmesinde fayda buluyoruz. Bunlar ile birlikte ürünlerin farklı ebatlarda ve ışık bandı olacak şekilde siparişe geçen bir çok müşterimiz bulunmaktadır. Bu şekilde ürünleri üretilerek paletlere dizilip sterec ile sarıldıktan sonra bağlanarak sevkiyata hazır hale getirilir. Ürün üretimi için genelde uzun blok taşların kullanımı tercih edilmektedir.

Bordür taşı üretimi; bu ürün kullanım alanı genelde tretuvar çevresi olduğu kadar duvar yapımında kullanımı yapıldığını gözlemlemekteyiz. Üretimi yapılacak ürünlerin blokları mutlaka büyük ancak boy olarak kısa olmasında fayda buluyoruz. Bu durumun nedeni ürünlerin boyları genelde elli santimetre ile sınırlı olmasında kaynaklanmaktadır. Bununla beraber ham madde kullanımı en çok bu üründe yaşanmaktadır. Bunun nedeni ebatlarının oldukça fazla olmasıdır. En ince bordürün kalınlığı genelde on santimetre olarak istenmektedir. Bununla beraber kalın plakalar halinde üretimi yapılan ürünlerin pah işlemi mutlaka yapılmaktadır. Bu işlemin ardından ürünler sevkiyata hazır hale getirilmektedir.

Duvar ve zemin kaplama üretimi; bu iki ürün için ebatların farklılığı oldukça fazla olarak bizleri karşılamaktadır. Duvar uygulamasında kullanımı yapılacak ürünlerin genelde kalınlığı iki santimetre olarak belirlenirken zemin kaplamada en az üç santimetre kalınlığında ürünlerin kullanımı yapılmasını önermekteyiz. Duvar kaplamasında farklı uygulama tekniklerinin kullanımının yapıldığını gözlemlemekteyiz. Ancak bunun aksine zeminde yakın teknikler kullanılır. Duvar uygulamasında kullanımı yapılan mekanik duvar kaplamasında mutlaka üç santimetre kalınlığında ürünlerin kullanımını yapılması gerekmektedir. Bununla beraber ürünlerin genişliği otuz ile kırk santimetre olarak genelde tercih edilmektedir. Zemin ve duvar uygulamalarında kullanımı yapılan andezit için bu şekilde bilgileri sizinle paylaşabiliriz. Bu ürün grubunda siparişlerde ve sipariş sonrası uygulamada metre kare birim olarak kullanılmaktadır.

Küpeşte üretimi; bu ürünün üretiminde kullanımı yapılacak blok taşların oldukça uzun olması gerekmektedir. Bunun nedeni uygulamada tek parça taşların daha doğru sonuçlara ulaşmamızı sağlayacağındandır. Bununla beraber bu uygulamada ölçülerin doğru olarak alınması hayatı öneme sahiptir. Uygulamada kullanımı yapılacak ürünün genişliği mutlaka duvardan fazla olması gerekmektedir. Suyu geçirmeyen andezit bu şekilde dış ortamdan gelen suyu yapısına almayarak uzaklaştırma işlemini gerçekleştirecektir. Bununla beraber üretimi yapılan ürünlerin mutlaka pah  veya profil işlemi yapıldıktan sonra damlalık işlemine tabi tutulmasında fayda buluyoruz. Üretimleri hakkında kısa bilgileri verdiğimiz ürünlerin kendilerini görmek veya sipariş vermek için hemen bizleri arayınız.

Andezit Nasıl Oluşmaktadır?

Kullanımı yapılan ürünlerin incelenmesini yaptığımızda farklı yapısı sayesinde doğal taşların oldukça sağlam olması göz önüne gelmektedir. Bu kapsamda ürünlerin oluşumu nasıl olduğunu ve oluşumunda ne gibi evrelerin gerçekleştiğini incelediğimizde karşımıza dünyamızın var oluş süreci çıkmaktadır. Birden çok yazımızda bahsettiğimiz gibi volkanik bir kayaç olan ürün tamamen yer altı lavlarının yer üstüne çıkması ve soğumasıyla meydana gelmektedir. Bu lavların yer yüzeyine çıkması tamamen dünyamızın hareketlerine bağlı olarak oluşmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle belirtmek isteriz ki lavların oluşumunu sağladığı malzeme ilk olarak dağların ve tepelerin oluşumunda yer almaktadır. Bu oluşumu sağlayan ham lavlar zamanla üst üste gelerek katmanlar şeklinde dağ tabakalarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu tabakaların oluşması ile lavlar soğumakta ve soğudukça sertleşerek ham blokların şekillenmesini sağlamaktadır. Bu şekilde andezit taşı blokları oluşmakta ve bu ham taşlar ilk olarak meydana gelmektedir. Kütle halinde oluşumunu tamamlayan ürünler zamanla deprem ve diğer dünya hareketlerine bağlı olarak kırılmalara maruz kalarak çıkarılabilecek büyüklükler haline gelmektedir. Bu noktada bizler maden sahalarının oluşumunu bu şekilde açıklayabiliyoruz. Bu madenlerin keşfi ve ekonomiye katılması bizler için oldukça büyük öneme sahip olduğunu söylemeliyiz. Bu noktadan başlayarak şunu ifade edebiliriz madenlerin bulunması ve işletmeye açılması ülkemiz için oldukça önemlidir. Bu noktada ne yazık ki farklı madenlerin bu taş gibi satışı yapıldığını gözlemlemekteyiz. Araştırmalarımız sonucunda sıkışmış toprak parçası olan ve oldukça yumuşak olan tüf sanki andezit taşı gibi ebatlama yaparak satışları yapılmaktadır. Öncelikle şunu ifade etmek isteriz ki gerçek ürün kesinlikle su ile tepkime vermez bundan dolayı hiçbir deforme olma olayına karşı etkisiz kalmamaktadır. Ancak bunun aksine tüf bir kova içerisine su konulduğunda göz ile gözlemleneceği üzere suyu çeker ve emilim işlemini gerçekleştirir. Bu durum ise kış aylarında donan su için ürün içinde sorunların oluşmasına zemin hazırlar. Bu noktadan farklı olarak gerçek ürün hiçbir şekilde suyu içine almaz. Kış ayların donarak hacmi genişleyen su ürün yüzeyinde aşınmalara neden olmaktadır. Kalitesi bu derece düşük olan ürün neden andezit taşı olarak satışı yapılır. Bu sorunun cevabı kesim maliyetlerinin düşük olmasında saklıdır. Düşük maliyetlere sahip ürün maden sahasından oldukça kolay ve büyük madenler şeklinde çıkarılarak kesime tutulur. Toprak olduğundan oldukça yumuşak olmasından dolayı bıçaklar oldukça hızlı ve minimum enerji ile kesimi gerçekleştirmektedir. Ancak gerçek ürünün kesinlikle yerini tutmadığını ifade etmekte fayda buluyoruz. Üretimini yaptığımız tüm ürünler için bizler mutlaka numune alınmasını ve analiz değerlerine bakılmasını önermekteyiz. Uygulamada kullanımı yapılan ürünlerin ham blokları için maden sahalarımızda bizler deneyimli ekibimiz ile mutlaka ham blokların ayrılmasını gerçekleştirmekteyiz. Blokların verimli olması bizlere oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır. Maden sahalarından çıkarmak için mutlaka iş makinesi yardımı alınması gerekmektedir. Patlatma işlemi ile ürünlerin çıkarılması kesinlikle yanlış olacaktır. Volkanik kayaç olan ve dış ortam koşullarına karşı oldukça dayanımı fazla olan ürün için rahatlıkla söylenebilir ki dış ortam koşullarının hiçbir etmeninden etkilenmeden görevini yerine getirmektedir. Ham blokların daha ayrıntılı olarak anlatımı ve analizleri için mutlaka bizleri arayınız. Unutmayın doğru bir ürün doğru alanda doğru uygulanmasında asırlarca görevini yerine getirebilmektedir.

Andezit Taşı Ömrü Nedir?

Yer kabuğunun hareketleri sonucunda lafların oluşturduğu bir ürün olan doğal taşlardan andezit sert ve kısmen gözenekli yapıya sahiptir. Doğal yapıdaki ürünün oluşumu oldukça uzun zaman almaktadır. bunun nedeni oluşumunun zor olması olarak gösterilmektedir. Oluşumunu tamamlayan ham maddeler doğaya karşı mücadele vererek sağlam kalabilmektedir. Bu noktada bizler bu ürünleri çıkararak işlemekteyiz. Bu sayede andezit taşı üretimi yapmaktayız. Doğaya karşı yüz yıllarca mücadele veren ham madde ile aynı özelliğe sahip işlenmiş ürün doğru ebatlara sahip olması durumunda yıpranmadan yıllarca görevini yerine getirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir