ANDEZİT TAŞI METRAJLARI
2 Aralık 2019

ANDEZİT

ANDEZİT

Yapı malzemesi olarak kullanımı yapılan bir çok yapı ürünü bulunmaktadır. Bu ürünlerin bir çoğu yapay olmakla beraber doğal olarak üretimi yapılan ürünlerde bulunmaktadır. Yapay yollarla üretimi yapılan bir çok ürünün kullanım alanı ve doğal yapı malzemelerin kullanım alanları birbiriyle beraber olmakla beraber farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Dış mekanlarda kullanımı yapılan ürünlerin çoğu doğal yapıdaki ürünlerdir. Bunların başında andezit gelmektedir. Yapay olarak kullanımı yapılan tüm ürünlerin ham maddesine baktığımızda yine doğal ürünleri görmekteyiz. Ancak üretim aşamasında çeşitli birleştiriciler yardımıyla üretim gerçekleştirilmektedir. Bu yapay malzemeler kimi zaman insan sağlığına zarar vermektedir. Bundan dolayı çoğu zaman doğal malzemeler tercih edilmektedir. Özellikle dış mekanlarda dayanımı yüksek olan ürünler tercih edilmekle beraber genelde andezit taşı kullanımı yapılmaktadır. Bunun nedeni ürünlerin basınca dayanımının yüksek olmasıyla beraber dış ortam koşullarına dayanımının yüksek olması gösterilmektedir. Kullanımı yapılacak alanların özelliklerine göre ürünlerin ebatları ve çeşitli işlemeler yapılmaktadır. Üretimi yapılacak andezit için istenen ebatlar ve miktarlarda üretim yapılmakta olup uygulaması diğer tüm ürünlere oranla daha az maliyete sahiptir. Yılların tecrübesi ve gelişmiş iş gücünün yanında fabrikamız son teknoloji makine parkıyla dört mevsim üretim yapmaktadır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak üretim kalitesinden ödün vermeden tüm müşterilerimize güvenle ve sürat ile hizmet etmekteyiz. Yazımızda yılların eskimeyen değeri andezit hakkında kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Daha kapsamlı bilgiler ve fiyat teklifi için hemen bizleri arayabilir veya fabrikalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Andezit Ürünleri & Ebatları

Doğal madenler yeryüzü hareketlerine bağlı olarak gün yüzüne çıkmakta olup zamanla oluşmaktadır. Bu madenler dünyamızın oluşumundan bu güne kadar çeşitli doğa olaylarına meydan okuyarak günümüze kadar gelmektedir. Dünyamızın yer kabuğunda bulunan lavların yer yüzü hareketlerine bağlı olarak gün yüzüne çıkmasıyla dağlar oluşmuştur. Bu dağların oluşumunda büyük bloklar ve toprak parçaları büyük öneme sahiptir. Blokların oluşumunu sağladığı ve günümüze kadar gelen en büyük madenlerden biri andezit olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğal yapıdaki bu ham madde ihtiyaçlar doğrultusunda üretilmektedir. Öncelikle ihtiyaç duyulan alanın özelliğine göre ürünlerin ebatları değişmektedir. Doğrul ebatlardaki ürün kullanımı ürünün performasını olumlu yönde etkilemektedir. Ancak bu noktada andezit ölçülerinin doğru alınması ve metrajının doğru tahmin edilmesi gerekmektedir. Bu noktada deneyimli ustalar ve teknolojik yardım ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda fabrikamız teknolojiyi son noktaya kadar kullanarak deneyimli ustalarımız ve ekibimizin bir parçası olan mimar,mühendislerden oluşan ofis takımımızla net ve doğru ölçüler ile ürünlerin siparişini vermektedir. Doğru metraj olmaması durumunda nakliye masrafı gibi ek masraflar ortaya çıkacaktır. Buna bağlı olarak ek ürün maliyetleri oluşması göz önüne alınmalıdır. Bundan dolayı doğru tespitler ile andezit siparişi verilmesi mutlak önem arz etmektedir. Bu bilgiler ışığında üretimi yapılan çok miktarda ürün ve buna bağlı ölçüler bulunmaktadır. Yazımızda bu ürünleri ve ölçülerini derinlemesine inceleme fırsatı bulacağız.

  • Zemin Kaplaması Olarak Andezit; bu ürünün çeşidi ve bu çeşitlere bağlı olarak üretimi oldukça fazladır. Bunun nedeni olarak kullanım alanlarının farklı olmasıdır. Öncelikle el kırımı andezit parke taşını örnek gösterebiliriz. Bu ürünün ebatları genelde değişken olmakla beraber ortalama ölçülere sahiptir. Bu ölçüler genelde 10*10*10 olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde araç yolları,yaya kaldırımları veya önemli yapıların dış çevre kaplamasında görülmektedir. Diğer bir zemin kaplaması olarak plak döşemeler karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada kalınlık ve genişlik önemli bir rol oynarken ürünün boyu oldukça büyük öneme sahiptir. Sipariş yoğunluğuna bağlı olarak kesimi yapılan ürünün üzerine istenen her türde işleme işlemi yapılmaktadır. Bu işlemelerden bazıları silim,kalibre,fuga,mucartalama veya kumlama olarak karşımıza çıkmaktadır. bu işlemler sonunda andezit taşı kullanıma uygun olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak üç ve dört santimetre kalınlığında ürünler tercih edilirken genişlik olarak sıklıkla otuz santimetre tercih edilir. Diğer taraftan boylarda istenen ölçüler kesilmektedir. Ancak bu noktada kullanım alanının ihtiyacına göre fazla kalın ve ya ince kullanılması uygulama ve sonrasında uygulama maliyeti acısından istenmeyen sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Diğer bir ürün olarak karşımıza duvar kaplaması çıkmaktadır.
  • Duvar Kaplaması Olarak Andezit; bir çok duvar kaplaması ürün bulunmaktadır. Bunların hepsinden istenen farklı özellikler vardır. Özellikle dış mekanlarda aranan özelliklerin başında güneş etkenleri ve dış ortam şartlarına dayanabilmesi gelmektedir. Bu özellikleri sağlayan dış mekanlarda andezit karşımıza çıkmaktadır. Bu ürün doğal yağıda olması ve doğaya direnerek ürün haline gelmesinden dolayı dış ortam etkenlerine dayanan en sağlam ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özelliğinin yanında üretimi yapılan ürün önemli derecede ısı yalıtım özelliğine sahiptir. Dış ve iç ortamdaki ısı dengesini korumaktadır. Ayrıca dış ortamdaki nemi ve suyu yapıya sokmayarak yapıyı dış etkenlere karşı korumaktadır. Bu özellikler oldukça büyük neme sahip özellikler olmakla beraber andezit taşı dekoratif yapıda olup iç mekanda güvenle kullanımı yapılmaktadır. Doğal blok yapıdaki ham madde plaklar halinde üretildikten sonra silim,kalibre ve kumlama gibi bir çok işleme tabi tutulabilir. Bunların yanında patlatma ve çarpma gibi ürünler kullanılarak doğal bir görüntü oluşmasını sağlamaktadır. Ürünlerin uygulamasında mekanik kaplama ve çimento katkılı harç kullanılması yapılmaktadır. Bu uygulamaların her birinin birbirinden farklı özellikleri vardır. Bu özelliklere bağlı olarak uygulama ve ürün ebatları oluşmaktadır. Daha kapsamlı bilgi için bizleri arayabilirsiniz. Bir başka ürünümüz harpuşta ve basamak taşı olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Basamak & Harpuşta Taşı Olarak Andezit; farklı kotlarda bulunan zeminleri birbirine bağlayan eşit yükseklikteki kademeli olarak yükselen düzlemlerin tümüne basamak denilmektedir. Bu düzlemlerin oluşumunda kimi zaman beton kimi zaman ise doğal taşlar kullanımı yapılmaktadır. Ancak her iki durumda son katman olarak doğal taşlarda faydalanılmaktadır. Bu taşlardan dış mekanlarda sıklıkla kullanımı yapılan andezit göz önüne çıkmaktadır. Bunun nedeni olarak ürünün kaymaz yapısı büyük önem taşımaktadır. Diğer taraftan istenen ölçülerde üretimi yapılması bir başka özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Üretimi yapılan ürünlere ek olarak silim,kalibre ve kumlama işlemi yapılmakta olup ürünlerin her birinde mutlaka pah işlemi yapılması zorunlu olmalıdır. Ürün siparişinde mutlaka metre tül olarak ölçülendirme yapılması gerekmektedir. Uygulamasında mekanik uygulamanın yanında çimento katkılı harç kullanımı sıklıkla yapılmaktadır. Diğer taraftan andezit ürünlerinin bir çoğunda suyu yapısından itme özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde dış ortamdaki suları iç yapıdan uzat tutmaktadır. Bundan dolayı çoğu zaman duvarların parapet bölümlerine bu ürünlerden kullanılmaktadır. Kullanımı yapılan ürünlerin her birinde mutlaka pah ve damlalık kısmı olması gerekmektedir. Bu damlalık üst yüzeydeki suyun duvara ulaşmadan itilmesini sağlamaktadır. Pah veya profil ise estetik açıdan ürüne avantaj sağlamaktadır. Ebat olarak genelde üç veya dört santimetre kalınlık ve genişlik genelde otuz üç santimetre olarak tercih edilmektedir.
  • Mezar & Çeşme Taşı Olarak Andezit; bu noktada özel isteğe bağlı olarak üretilen ürünler karşımıza çıkmaktadır. Bunlar genelde birbirinden farklı ebatlara sahip ürünler olup alana özel üretilmektedir. Bu noktada önemli olan doğru ölçüleri çıkarıp doğru ebatlarda üretim yapmaktır. Bu noktadan andezit taşı ölçülerinin doğru alınması ve müşteri istekleri doğru anlaşılması büyük önem arz etmektedir. Bu noktada teknoloji bizlere büyük avantajlar sağlamaktadır. Teknolojinin yardımıyla istenen alanın ölçülerine bağlı kalınarak alanın krokisi çıkarılarak uygulama bilgisayar ile sanal ortamda tatbik edilebilir. Bu şekilde müşteri onayından sonra uygulama işlemi yapılacaktır.

Andezit Taşı Ömrü Nedir?

Yer kabuğunun hareketleri sonucunda lafların oluşturduğu bir ürün olan doğal taşlardan andezit sert ve kısmen gözenekli yapıya sahiptir. Doğal yapıdaki ürünün oluşumu oldukça uzun zaman almaktadır. bunun nedeni oluşumunun zor olması olarak gösterilmektedir. Oluşumunu tamamlayan ham maddeler doğaya karşı mücadele vererek sağlam kalabilmektedir. Bu noktada bizler bu ürünleri çıkararak işlemekteyiz. Bu sayede andezit taşı üretimi yapmaktayız. Doğaya karşı yüz yıllarca mücadele veren ham madde ile aynı özelliğe sahip işlenmiş ürün doğru ebatlara sahip olması durumunda yıpranmadan yıllarca görevini yerine getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir