ANDEZİT BASAMAK TAŞI

Genelde yapı girişlerinde v kot farkı olan bölgelerde yapımı yapılan basamak uygulaması farklı malzeme türleriyle kaplanır. Bu malzemeler iç mekanlarda farklı olurken dış mekanda kaymasını engelleyen malzemeler kullanılır. Bu malzemelerin başında andezit taşı gelmektedir. Bu malzeme dış  mekanlarda yaygın kullanım alanlarına sahiptir. Bundan dolayı bir çok alanda kullanımını görmek mümkündür. Bu kullanım alanları farklı ebatlar ve metrajlarda değişmektedir. Yapısı gereği kış aylarında yada su ile ıslatıldığında kaymayan andezit bu özelliği ve deforme olmayan yapısı sayesinde bir çok yapıda kullanımı yapılmaktadır. Bu kullanımlar sırasında önemli olan doğru uygulama ve doğru ölçülerdir. Merdiven uygulamasında önemli olan iki basamak arasında oluşacak kot farkıdır. Kullanımını yapan yayalar bu kotun iyi hesaplaması gerektiğini bilir. Yanlış hesaplanmış andezit basamak taşı kotu kullanıcılar için zor kullanım alanları sunar. Bu ise kullanımda zorluklar ve ileri seviyede sakatlanmayı beraberinde getirmektedir. Yazımızda bunların nasıl ölçülendirilmesi gerektiği ve nasıl uygulama yapılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Andezit Basamak Taşı Kot Alımı

Tanımı farklı iki kotun arasında iletişimi sağlayan yapı elemanı olarak tanımlanabilecek merdiven bu iki kot arasını yatayda ve düşeyde geçmeyi sağlamaktadır. Bu uygulama sırasında önemli nokta yükseklik oranıdır. Uygulaması yapılan andezit basamak taşı ile beraber yüksek olan oran kullanıcılar açısından doğru bir kullanım alanı oluşturmaz. Engelli insanlar veya yaşlılar için kullanışsız ve ölü alan olma özelliği taşımaya başlayacaktır. Bundan dolayı yükseklik oranı teraziyle uygulama kotu alındıktan sonra ilk başlangıç noktası arasındaki oran on beş santimetre ile bölümünde basamak sayısı çıkmaktadır. Bu noktada on beş santimetre andezit basamak taşı yüksekliği olarak kabul edilir. Bu oran basamak genişliği bölünmesiyle basamak yüksekliği bulunmuş olacaktır. Bu ayarlama titizlikle yapılmalıdır. Aksi durumda kullanışsız ve kullanımı zor olacak merdiven uygulamaları olacaktır. Bu uygulama ikinci önemli olan nokta basılacak alanın genişliğidir. Bu bölge minimum yirmi beş santimetre olmalıdır. Aksi durumda kullanımı zor olacaktır. Genişlik maksimum kırk santimetre olması önerilecektir. Bu şekilde kaymaya bağlı düşmeler ve maliyet minimumda tutulmuş olacaktır. Diğer bir önemli konu ise kış aylarında kaymaya bağlı sakatlanmalardır. Bu noktada merdiven uygulamalarında andezit basamak taşı uygulanmalıdır. Bilindiği gibi bu malzeme kış ve yazlarında yapısı gereği hiçbir şekilde bozulmaz ve kaygan yüzey oluşturmaz. Malzeme zamanla kesinlikle deforme olmaz ve kış aylarında kesinlikle bozulmaz. Bu şekilde bu kullanım kullanıcıya kolaylık sağlayacaktır. Yaya kullanımı fazla olan dış zeminlerde kış aylarında yağan kar ve buz oluşumu alanın kayganlaşmasını sağlamaktadır. Bu kaygan alan kış alanlarında yayaların düşmesine ileri seviyede sakatlığa kadar neden olmaktadır. Bundan dolayı bu alanlar kaymaz ve kış aylarında dayanımı yüksek malzeme kullanılmalıdır. Bundan dolayı andezit basamak taşı kullanılır. Bu kullanım sayesinde insanlar güvenli bir şekilde basamak kullanımı yapmaktadır. Daha detaylı ve kapsamlı tüm bilgiler için lütfen yazımızın devamını ve blog yazılarımızı okuyunuz. Uygulama konusunda bizlerle çalışmak için ücretsiz keşif imkanımızdan yararlanabilirsiniz.

Andezit Basamak Taşı Uygulaması

Bu ürünün uygulaması diğer ürünlerin uygulamasından farklı olarak rıht taşı ile uygulama yapılır ve ilk konulan parça tüm parçalarla koordineli çalışır. Bu uygulamada merdiven kaplaması olacak andezit basamak taşı önce rıht parçası konulur. Sonrasında bu parçanın malzemeyle ilişkili bölgesine kimyasal yapıştırıcı sürülmesi gerekmektedir. Bu sürülen kimyasal yapıştırıcı malzemenin yanlarından cıkması durumunda kesinlikle sünger ile hemen silinmelidir. Malzeme uygulamasında çimento katkılı harç ve şerbet mutlaka kullanılmalıdır.  Şerbet özellikle tüm harç ile ilişki kurmalıdır. Rıht taşı kimyasal yapıştırıcı sürülmelidir. Uygulaması yapılacak andezit taşı arka kısmına çimento ile birbirini tutması için kimyasal yapıştırıcı sürülmelidir. Bu şekilde uygulaması yapılan ürün eğimi kendinden önceki basamağın üstüne doğru olmalıdır. Aksi durumda kış aylarında veya merdiven yıkandığında su birikimi oluşacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında istenilen tüm ebat ve metrajlarda andezit basamak taşı üretimi yapan fabrikamız istenilen her yere sevkiyat yapmaktadır. Bütün bu bilgiler ve detaylar için hemen arayabilir ve ücretsiz keşif imkanımızdan yararlanabilirsiniz.