Andezit Mucartalı

Andezit Mucartalı

Andezit Mucartalı Kaplama

Andezit Mucartalı Kaplama

ANDEZİT MUCARTALI KAPLAMA TAŞI

Bir volkanik kayaç olan ürünün ham maddesi öncelikle ham madde olarak doğadan çıkarılır. Sonrasında üretim yapılmak üzere bloklar halinde çıkarılan andezit taşı fabrikamıza taşınır. Bu işlem üretim açısından ilk adım olarak önümüze çıkmaktadır. Bu süreci plaklara ayırmak ve ebatları çıkarmak devam ederken sonrasında en son olarak mucartalama işlemi ve ebatları oluşturmak olarak sonlanır. Bu işlemler sırasında ve uygulama konusunda dikkat edilmesi gerekenleri yazımızda tek tek ele alacağız. Üretimi büyük este adı verilen makinelerde başlayan andezit plak taşlar ham olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu plaklar istenirse boy olarak ebatlanıp kullanımı yapılmaktadır. Ancak istekler ve mimar tercihlerine göre malzemeye uygulama işlemi istenmektedir. Bu işlemlerin başında mucartalama işlemi gelmektedir. Bu işlemi genelde özel alanlarla yer döşemesinde veya duvar kaplamasında tercih edilmekte olup merdiven taşında özel uygulamalarda istenmektedir. İşleme yapılan andezit mucartalı kaplama taşı farklı alanlarda istenildiği ebatlarda kullanımı mümkündür. Bu kullanımlarda önemli olan doğru uygulama ve uygulamaya göre ebat seçimidir. Bu seçimlerde yanlış veya uygun olmayan kararlar maliyet artışına neden olabilir. Bu gereksiz maliyet artışlarını minimuma indirmek ve müşteri memnuniyetini artırmak için ücretsiz keşif ve detaylandırma hizmeti sunmaktayız.

Andezit Mucartalı Kaplama Taşı Uygulama Alanları

Uygulaması ve kullanım özel teknikler içeren ürün estetik açıdan kusursuz güzellik katmaktadır. uygulaması yapılan yapılara farkındalık katan ürün uygulaması titiz işçilik ve detaylı bilgi gerekmektedir. Üretim aşamasında andezit mucartalı kaplama taşı öncelikle plaklar halinde uzun boylu olarak kesimi yapılır. Uzun boylu plaklar öncelikle bir arkadaşımız tarafından bant sistemli makineye koyulmaktadır.  Bant sistemli makine ham ürünü tepsi şeklinde makineye almaktadır. bu işlem başlangıcı olarak tepsi içindeki sivri uçlar malzemeyi işlemektedir. Bant sistemi sayesinde eşit aralıklı ve aynı derinlikte uygulama yapımı devam etmektedir. Bu uygulamanın sonunda bant sistemi sonunda diğer arkadaşımız andezit mucartalı kaplama taşı baş kesme adı verdiğimiz makineye koymaktadır. Bu makine bant sisteminin bir parçası olarak çalışmaktadır. Bu makine sonunda işlenen ürünün başları kesilir. Bu işlem sonrasında boyları istenen ölçüde kesilen ürünler paletlere dizilerek sevkiyat hazırlığı için stok alanına sevk edilir. Bu işlem sonrasında paletler streç ile sarılır ve çelik çember ile bağlanır. Bu ürünler istenilen alanlara sevk edilir. Bu noktadan sonra bu ürünün uygulaması hakkında bilgilere ihtiyaçımız oluşmaktadır. Bir yer döşemesinde standart bir döşemeyle aynı tekniklerle uygulaması yapılmaktadır. Ancak andezit mucartalı kaplama taşı farklılığı derz birleşimi ve derz uygulamasında başlamaktadır. Derz uygulaması diğer döşeme uygulamalarından farklıdır.  Bunun farklılığı  derzlerin derz şerbetiyle yapılmamasıdır. Bu derzler mala yardımıyla tek tek doldurulmalıdır veya şerbet sonrası mutlaka ince kumla temizlenmelidir. Bu işlem sırasında yavaş yapılması veya yapılmaması durumunda mucarta bölümü çimento ile kaplanacaktır. Bu durum ise andezit mucartalı kaplama taşı istenilen özelliği vermemesine sebep olacaktır. Ürünün tercihi genelde engelli rampalarında ve merdivenlerde çok kullanılmaktadır. İşleme yapılan ürün kaymaz yapısı artık hiç şekilde kaymaz ve buzda bile tutunma alanı oluşturur. Bu nedenle bir çok özel kurum ve devlet daireleri başta olmak üzere villa girişleri ve engelli rampalarında kullanımı yapılmaktadır.  Bu kullanımla beraber kaymaz ve desenli güzel alanlar elde edilmektedir. Bundan dolayı bir çok yapıda andezit mucartalı kaplama taşı kullanımı yapılmaktadır. Yer döşemesinde üç santimetre kalınlık minimum değer olarak kabul  edilir ve en yaygın kullanımı dört santimetre olarak göz önüne çıkmaktadır. Kalınlık skalası on beş santimetre kadar çıkmakta olup genişlik genelde otuz santimetre olarak tercih edilmektedir. Duvar uygulamalarında ise üç santimetre kalınlığı kesinlikle önermekteyiz. Daha altında bir kalınlığa kesinlikle mucartalama işlemi yapılmamaktadır. Duvar uygulamasında diğer ürünlerle aynı şekilde uygulaması yapılmaktadır. Bundan dolayı özel bir uygulama şekline sahip değildir.

Andezit Mucartalı Kaplama Taşı Fiyatları

Ham madde olarak çıkarılan ürünün diğer kaplama taşlarıyla aynı işlemi uygulayarak üretimi yapılan plakların işlenmesiyle ortaya çıkan ürünlerin fiyatları bu işlemler sonrasında değişiklik göstermektedir. Bu fiyat farklılığına andezit mucartalı kaplama taşı üretiminde yapılan malzeme israfı ve uygulama sırasındaki makine işçilik giderleridir. Bu giderler bantlı sistem ve teknolojiyle beraber minimuma indirilmiştir. Görsel kalitesi ve avantajlarıyla beraber en çok istenen özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu seçimin temelinde malzemenin sunduğu görsel zevk ve engelli rampalarında yıpranmayan yapısı sayesinde kaymayı yok etmesidir. Bundan dolayı en çok uygulaması istenilen işlemdir. Uygulama yapılan andezit mucartalı kaplama taşı basamak uygulamasında yaygın kullanıma sahiptir. Bu kullanımla beraber basamaklarda kayma bağlı yaralanmalar minimuma indirilmektedir.