ANDEZİT OLUK TAŞI

Kaplama malzemesi ile yüzeyi kaplanan yüzeyler belli alanlara doğru eğimleri olması gerekir. Bu eğimler sayesinde üzerine gelen suların doğru aktarımı sağlanır. Bu aktarımlarda genelde zemin malzemesiyle uyumlu ve suya karşı dayanımı yüksek olan ürünler kullanılır.  Bu ürün suyu iletmeli ve içine nüfus etmesini engellemesi gerekmektedir. Bu noktada karşımıza andezit oluk taşı çıkmaktadır.  Bu ürünün kullanım alanları tretuvar üstünde yağmur ve kar sularını iletmek veya yaya kaldırımının bitim noktalarıdır. Bu noktada önemli olan malzemenin yaya kaldırımı kotuyla aynı düzeyde olmalı ve eğimin bitiş noktasında olması gerekmektedir. Aksi durumda yüksek noktada olan andezit oluk taşı yağmur sularını iletemez ve işlevini yerine getiremez. Kotunun mutlaka kaldırımla aynı olması gerekmektedir. Bu noktada yüksek olması durumunda önünde su birikimi oluşur. Bu birikim zamanla insanların kullanım alanlarını kısıtlar ve kış aylarında buz olarak yaralanmalarını veya düşerek sakat kalmalarına neden olabilir. Bunun için mutlaka eğimli noktanın bitiş noktasına koyulmalı ve zeminle hem yüz olarak döşenmelidir. Bu döşeme sonrasında andezit oluk taşı işlevini yerine getirir ve suyu istenilen yerlere iletir. Malzeme uygulamasında suyun gideceği alana doğru meyilli olması gerekmektedir. Bu bilgileri yazımızda detaylı olarak anlatacağız.

Andezit Oluk Taşı Uygulaması

Bu ürünün uygulaması titizlik ve kesinlikle doğru eğim uygulaması istemektedir. Bu malzeme kullanımı sırasında öncelikle alanın eğim haritası çıkarılmalıdır. Bu eğim haritasına göre uygulama yapılmaya başlanmalıdır. Yapılmaması durumunda andezit oluk taşı işlevini yerine getiremez. Sonuç olarak su birikintileri oluşur ve kışlarında olumsuz sonuçlar doğmasına neden olur. Bu malzeme genel ebatları altı santimetre kalınlık ve yirmi beş santimetre genişlik olarak kayda geçmektedir. Ancak bazı özel uygulamalarda bu oranlarda değişim meydana gelmektedir. Önemli olan uygulamada malzemenin altında yer alan çimento katkılı harcın andezit oluk taşı tutmasıdır. Bu tutmayı oluşturmak için mutlaka şerbet adı verilen çimento su karışımı dökülmeli ve karıştırılmalıdır. Bu uygulama sırasında teraziyle daha önceden çekilmiş eğimli ipe uymak mutlaka gerekmektedir. İpe uyulmaması alçak veya yüksek olması durumunda malzeme işlevini yerine getiremez. Bu durumda su birikintileri oluşur. Çimento katkılı harç ve şerbetle konulan andezit oluk taşı mutlaka sert plastik çekiç ile döşemesi yapılmalıdır. Bu işlem sonrasında malzeme oynamaz ve olduğu yerde sabit durur. Bu bilgiler ışığında yapılan ürün döşeme derzleri doldurulurken kendi etrafındaki derzlerin doldurulması gerekmektedir. Bu seviyede malzemenin eğiminin nereye doğru olduğunu öğrenebiliriz. Önemli olan bu oluk kısmında çimentolu derz dolguyu bırakmamaktadır. Durması halinde zamanla donup alanda kalıntı oluşturacaktır. Bu ise istenmeyen bir sonuç olacaktır. Bunun için mutlaka ince kum ile temizlenmeli ve andezit oluk taşı eğimine mutlaka bakılmalıdır. Bu bilgiler ışığında uygulaması yapılan ürün yıllarca deforme olmadan işlevini yerine getirecektir. Bu işlem sonucunda içinde su donmasında dahi suyu alt kısma aktarmayacak ve su ile deforme olmayacaktır.

Andezit Oluk Taşı Nasıl Üretilir

Bu ürünün üretimi farklı birkaç işlem sonrası gerçekleşir. Bu işlemler her seferlerde malzemeye farklı işlemeler yapılır. Sonuç olarak ürün halinde andezit oluk taşı üretilir. Bu üretimin sonunda elde edilen ürün paletle taşınması kesinlikle gerekir. Bu işlemler şimdi sırayla anlatacağız. Bu işlemlerin başında andezit blok öncelikle serbest boy olarak ebatlanır. Bu işlem sonucunda elde edilen ürün boylar ebatlanmak üzere ebatlama makinesine gönderilir. Bu işlem sonunda boy, en ve kalınlığı istenilen ölçülerde olan ürün üretilmiş olur. Bu noktadan sonra bu ürünün oluk açma işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlem diğer işlemlerden farklı olarak bantlı sistemde ve uzun süren bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Açılan oyuğun aynı eğimde olmalı ve uygulamada sorun çıkarmamalıdır. Bunun için dikkatli ve kontrollü yapılmalıdır. Bu işlem sırasında iki arkadaşımız dikkatli bir şekilde çalışmaktadır. Bu işlem bitiminde andezit oluk taşı üretimi, bitmiş olur. Ancak önemli olan bu ürünlerin dizilmesidir. Bu işlem sevkiyat ve stok alanında kayıpları önlemek için mutlaka dikkatli yapılması gereken işlemdir. Bu işlem sonucunda sevkiyata hazır ürünler ortaya çıkar.