ANDEZİT BORDÜR TAŞI

Uygulama alanları farklılık gösteren bu ürün volkanik kayaç kökenli andezit taşı bir ürünüdür. Bu ürünün kullanımı ve üretimi diğer ürünlere göre daha kolaydır. Yazımızda uygulama yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini dile getireceğiz. Bu şekilde bozulmayan ve yıpranmayan yay kaldırımı veya yürüyüş yolları nasıl yapılır tam olarak öğrenmiş olacağız. Öncelikle bu ürünün pahlı,profilli veya iki durumunda olmadığı durumları olduğunu bilmeliyiz. Genel olarak pahlı hali yaygın olarak kullanımı yapılmaktadır. Bu kullanımlar ile malzemenin sivri köşesi yok edilir. Bunun nedeni olası bir düşmede ağır yaralanmaları ortadan kaldırmaktır. Bu şekilde andezit bordür taşı kullanımını önermekteyiz. Aksi durumların her hangi bir düşmede istenmeyen sonuçlara neden olacağını biliyoruz. Firmamız bundan dolayı bu iki işlem için ek bir fiyat artışında bulunmamaktadır. Önemli olan kullanıcı kolaylığı  ve müşteri memnuniyetidir.

Andezit Bordür Taşı Uygulaması

Bir ürünü üretimi ne kadar önemli ise uygulaması bir o kadar önemli ve değerlidir. Ürünün değerli olması ve değeri onu işleyen uygulayan ellerin değer katmasıyla taçlanır. Bundan dolayı yazımızda andezit bordür taşı nasıl uygulanmalı bununla ilgili bilgiler paylaşacağız. Bu uygulama dikkat edilmesi gereken ürünün yol kotunda altında kalması ve kaldırımla üste kotunun sıfır olmasıdır. Aksi bir durumda malzemenin altında bulunan çimento katkılı harç zamanla boşalacak ve malzemenin altı boşalacaktır. Bunun mutlaka önüne geçilmelidir. Aksi durumda uygulama sonrası bozulmalar meydana gelmekte olduğu görülmüştür. Bundan dolayı kesinlikle bu konu dikkat edilmelidir. Uygulaması yapılan andezit bordür taşı üst kotu kaldırım bölümüyle aynı kotta olmalıdır. Yüksek olması durumunda takılarak düşme olasılığı artacaktır. Sonrasında dikkat edilmesi gereken bir konu ise malzemenin zemin kısmının sert zemin olmasıdır. Zemin ne kadar sağlam olursa bir o kadar sağlam zeminler elde edilecektir. Kaldırımın alt yapısında mutlaka gro beton ve demir kullanımı yapılmalıdır. Bu şekilde yapılan andezit bordür taşı uygulaması doğru bir uygulama olacaktır. Bu uygulamada diğer önemli nokta ise çimento katkılı harcın kıvamı şerbet adını verdiğimiz çimento su karışımının oranıdır. Bu oranlarında çimento katkılı harç çimento aranı iyi olması gerekir bu değeri slump değeri hesabı ile ölçebiliriz. Bu değer kesinlikle tutmalıdır. Ekimizdeki ustalarımız bu değeri artık kendileri ayarlayabiliyor ve uygulama sırasında zamandan hız kazanıyorlar. Diğer bir karışım oranı ise su ve çimento karışımının oranıdır. Bu karşım andezit bordür taşı ile harç arasında yapışmayı sağlayacaktır. Ondan dolayı kaldırım ve ürün bir çalışmaya başlayacaktır. Bu ise zamanla bozulmalarını engelleyecektir. Bunun için şerbet mutlaka kullanılmalıdır. Diğer önemli nokta ise malzemenin uygulaması sırasında mutlaka kot farlılıkları oluşturulmamalı ve ip çekilerek hepsi bir hıza içinde dizilmelidir. Bu şekilde dizilimi yapılan andezit bordür taşı görünüş ve sağlamlık açısından daha iyi durumda olacaktır. Bu ip çekme durumu ürünün arkasından yapılmalıdır. Dizilen ürünler kesinlikle plastik sert çekiçle vurularak sıkıştırılmalıdır. Bu durumda sıkışan malzeme çimento katkılı harcı yanlarına alarak tam üstüne oturmuş olacaktır.

Andezit Bordür Taşı Sevkiyatı

Üretimi yapılan ürünler genelde ülkemizin her iline sevkiyatı yapılmaktadır. Referans listemizde görüleceği gibi ülkemizin her köşesinde uygulama veya malzeme tedarik konusunda çalışmalarımız mevcuttur. Üretimi yapılan andezit bordür taşı sevkiyatı üretimi kadar önemlidir. Doğru stoklama teknikleri kullanılmadan stok edilen malzeme değerini kaybetmiyor olsa dahi sevkiyat sürecinde zaman kaybı ve buna bağlı ekonomik kayıplara neden olur. Üretimi yapılan ürünler öncelikle pah veye profil işlemi için bant sistemli makineye sevk edilir. Bu bölgede işlem yapılan ürünler paletlere dizilir. Bu dizilimde kesinlikle şaşırtma yapılmalıdır. Bu durumda malzeme birbirinden güç alacak ve bozulma durumu minimuma inecektir. Dizilimi yapılan andezit bordür taşı strec ve çelik çember ile sarılmalı ve bağlanmalıdır. Bu şekilde sevk edilmeyi beklenmelidir. Genel taşıyıcı araçların üstüne forklift ile koyulmalı ve sevkiyatı yapılmalıdır. Bizler yılların tecrübesiyle her yıl binlerce metre tül andezit bordür taşı üretimi yapmaktayız. İstenilmesi durumunda uygulaması konusunda ustalarımız detaylı ayrıntılar vermektedir.