ANDEZİT PARKE TAŞI

Bu ürün üretimi genelde makine kesimi yapılmadan doğal olarak kırımla yapılır. Bu kırım sonrası oluşan ürün genelde yollara,yaya kaldırımlarına veya duvar yapımında kullanılmaktadır. Kırımlar sonucunda oluşan andezit parke taşı üretimi,uygulama alanları ve ebatlarına yazımızda anlatacağız. Bu ürün kalınlığı ve genişliği diğer tüm ürünlerden farklıdır.  Bununla beraber uygulama alanları farklılık göstermektedir. Ancak doğru kırım ve uygulama sonucunda güzel yürüyüş yolları ve araçların kullanımına özel yollar oluşmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse eski Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Köşkü Pembe Köşkün bütün araç yolları andezit parke taşı ile yapılmıştır. Bir başka örnek olarak verilebilecek kullanım alanı ise İstanbul Galata Kulesi çevre düzenlemesi veya İstanbul Hüber Köşkü verilebilir. En bilindik örnekler bunlar olurken bir çok dış mekan otoparkında kullanımı yaygındır. Bu ürünün en önemli özelliği kaymaz dış pürüzlü yüzeyi ve hız yapımını engellemesi olarak gösterilebilir. Uygulaması yapılan andezit taşı kesinlikle zamanla deforme olmaz ve bozulmaya uğramaz. Her geçen sene tarihi özellik kattığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun en büyük örneği olarak yapılan uygulamaları göstermek mümkündür.

Andezit Parke Taşı Üretimi

Bu ham maddesi diğer ürünler gibi aynıdır. Bu ürünün üretimi kesim sırasında ortaya çıkan baş malzemelerin kırımları sonucu çıkmaktadır. Üretimi yapılacak andezit parke taşı öncelikle bir makine ile kırılması ve el kırılması sonucu üretimi vardır. Firmamız ürünü teknolojinin imkanlarıyla üretmeyi hedeflemiş ve bu doğrultuda kırım makinesi kurmuştur. Bu makine ürünü basınç altında kırarak doğal yapısını ortaya çıkarmaktadır. Ancak farklı müşterilerimiz bu ürünün makine kesim sabit kalınlık ve genişlikte olmasını ebatlarını genelde 10*10*10 olmasını istemektedir. Doğal el kırımı andezit taşı anlatmaya devam etmek gerekirse bu ürün kesinlikle kaymaz ve kış aylarında tutunma alanı oluşturur. Ürün üretiminde sabit bir ölçüden bahsetmek doğru olmayacaktır. Çünkü ürün el kırımı veya makine kırımında yapılmasından dolayı sabit ölçüler imkansızdır. Bunun cözümü uygulama sırasında ustalarımız düzenli ve doğru uygulamayla kaybettirmektedir. Ürünlerimiz piyasanın en iyi andezit parke taşı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü üretim sırasında makine kırımı yapılması hata payını minimuma indirmektedir. Bu kırım pistonlu başlığın malzemeyi basınç yardımıyla parçalaması sonucu oluşur. El kırımı üretimde ustalar elmas başlıklı çekiçleri kullanarak ürünün kırımını gerçekleştirir.  Bu kırım sonucunda ortaya çıkan ürün ebatlarında farklılık oluşabilir.  Ancak uygulama sırasında bu durumun önüne geçilebilir. Bu şekilde üretimi yapılan andezit parke taşı başka bir üretim yolu bulunmamaktadır. Uygulamasında mutlaka kum kullanımı yapılan ürün ton metrajıyla satılmaktadır. Her ton yaklaşık beş veya altı metrekare alan kaplamaktadır. Bundan dolayı metrekare olarak çıkarılan metrajlar bu oranlarla çarpılarak ton olarak sipariş verilmelidir. Uygulaması sırasında mutlaka alt zeminin sağlam ve su kullanılarak sıkıştırılması gerekmektedir. Bu sıkışma sonrası malzeme uygulaması öncesinde zeminin eğimi verilmelidir. Eğimi verilen zemin mutlaka doğru eğim verilmelidir çünkü usta bu zemine uyacaktır. Sonrasında şantiye sahasına gelen ürünler uygulama sahasına serilmeli ve bu işlem ince bir tabaka şeklinde yapılmalıdır. Bu işlem sonrasında uygulama öncesinde kum serilmeli ve andezit parke taşı çekiç yardımıyla döşenmelidir. Bu işlem sonrasında düz ve çöküntü olmayacak şekilde ürünler uygulanmalıdır. Genel olarak uygulamasında bu işlemler gerçekleştirilmekle birlikte farklı teknik ve özel uygulamalar yapılmaktadır.  Bu bilgiler için bizi arayabilir veya ücretsiz keşif imkanımızdan yararlanabilirsiniz.

Andezit Parke Taşı Özellikleri

Bu malzemenin en büyük avantajı kalınlığı ve pürüzlü yüzeyi sayesinde kesinlikle kaymayan yapısıdır. Bu malzeme genelde araç yollarında kullanımının en büyük nedeni kış aylarında buzlanma olsa dahi kaymamasıdır. Bu özelliği andezit parke taşı kullanımının en büyük nedeni olmasıyla  beraber tonlarca ağırlığa karşı dayanımı yüksektir. Yağmur, kar ve tuzlara karşı deforme olmaz ve bakım gerektirmez. Kimyasal yapılardaki buz çözücü kimyasallar kesinlikle malzemeyi etkilemez.