ANDEZİT PARKE TAŞI

Bu ürün üretimi genelde makine kesimi yapılmadan doğal olarak kırımla yapılır. Bu kırım sonrası oluşan ürün genelde yollara,yaya kaldırımlarına veya duvar yapımında kullanılmaktadır. Kırımlar sonucunda oluşan andezit parke taşı üretimi,uygulama alanları ve ebatlarına yazımızda anlatacağız. Bu ürün kalınlığı ve genişliği diğer tüm ürünlerden farklıdır.  Bununla beraber uygulama alanları farklılık göstermektedir.

Ancak doğru kırım ve uygulama sonucunda güzel yürüyüş yolları ve araçların kullanımına özel yollar oluşmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse eski Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Köşkü Pembe Köşkün bütün araç yolları andezit parke taşı ile yapılmıştır. Bir başka örnek olarak verilebilecek kullanım alanı ise İstanbul Galata Kulesi çevre düzenlemesi veya İstanbul Hüber Köşkü verilebilir. En bilindik örnekler bunlar olurken bir çok dış mekan otoparkında kullanımı yaygındır. Bu ürünün en önemli özelliği kaymaz dış pürüzlü yüzeyi ve hız yapımını engellemesi olarak gösterilebilir.

Uygulaması yapılan andezit taşı kesinlikle zamanla deforme olmaz ve bozulmaya uğramaz. Her geçen sene tarihi özellik kattığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun en büyük örneği olarak yapılan uygulamaları göstermek mümkündür.

Andezit Parke Taşı Üretimi

Bu ham maddesi diğer ürünler gibi aynıdır. Bu ürünün üretimi kesim sırasında ortaya çıkan baş malzemelerin kırımları sonucu çıkmaktadır. Üretimi yapılacak andezit parke taşı öncelikle bir makine ile kırılması ve el kırılması sonucu üretimi vardır. Firmamız ürünü teknolojinin imkanlarıyla üretmeyi hedeflemiş ve bu doğrultuda kırım makinesi kurmuştur. Bu makine ürünü basınç altında kırarak doğal yapısını ortaya çıkarmaktadır. Ancak farklı müşterilerimiz bu ürünün makine kesim sabit kalınlık ve genişlikte olmasını ebatlarını genelde 10*10*10 olmasını istemektedir. Doğal el kırımı andezit taşı anlatmaya devam etmek gerekirse bu ürün kesinlikle kaymaz ve kış aylarında tutunma alanı oluşturur.

Ürün üretiminde sabit bir ölçüden bahsetmek doğru olmayacaktır. Çünkü ürün el kırımı veya makine kırımında yapılmasından dolayı sabit ölçüler imkansızdır. Bunun çözümü uygulama sırasında ustalarımız düzenli ve doğru uygulamayla kaybettirmektedir. Ürünlerimiz piyasanın en iyi andezit parke taşı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü üretim sırasında makine kırımı yapılması hata payını minimuma indirmektedir. Bu kırım pistonlu başlığın malzemeyi basınç yardımıyla parçalaması sonucu oluşur. El kırımı üretimde ustalar elmas başlıklı çekiçleri kullanarak ürünün kırımını gerçekleştirir.  Bu kırım sonucunda ortaya çıkan ürün ebatlarında farklılık oluşabilir.  Ancak uygulama sırasında bu durumun önüne geçilebilir.

Bu şekilde üretimi yapılan andezit taşı başka bir üretim yolu bulunmamaktadır. Uygulamasında mutlaka kum kullanımı yapılan ürün ton metrajıyla satılmaktadır. Her ton yaklaşık beş veya altı metrekare alan kaplamaktadır. Bundan dolayı metrekare olarak çıkarılan metrajlar bu oranlarla çarpılarak ton olarak sipariş verilmelidir. Uygulaması sırasında mutlaka alt zeminin sağlam ve su kullanılarak sıkıştırılması gerekmektedir. Bu sıkışma sonrası malzeme uygulaması öncesinde zeminin eğimi verilmelidir. Eğimi verilen zemin mutlaka doğru eğim verilmelidir çünkü usta bu zemine uyacaktır.

Sonrasında şantiye sahasına gelen ürünler uygulama sahasına serilmeli ve bu işlem ince bir tabaka şeklinde yapılmalıdır. Bu işlem sonrasında uygulama öncesinde kum serilmeli ve andezit parke taşı çekiç yardımıyla döşenmelidir. Bu işlem sonrasında düz ve çöküntü olmayacak şekilde ürünler uygulanmalıdır. Genel olarak uygulamasında bu işlemler gerçekleştirilmekle birlikte farklı teknik ve özel uygulamalar yapılmaktadır.  Bu bilgiler için bizi arayabilir veya ücretsiz keşif imkanımızdan yararlanabilirsiniz.

Andezit Parke Taşı Uygulaması

Üretimi hakkında kısa bilgiler verdiğimiz ürün için en değerli durum ürünlerin hangi alanlarda ne şekilde kullanımı yapılacağıdır. Bu kapsamda bizler bu başlığımızda ürünlerin hakkında nasıl uygulama yapılacağını ifade edeceğiz. Öncelikle ifade etmek isteriz ki üretimi yapılan ürünlerin uygulama alanı genelde zemin kaplaması olarak kullanımı yapılmaktadır.

Bu üretimi yapılan andezit parke taşı için ifade etmek isteriz ki ebatları oldukça kalınlık olarak fazladır. Üretimi yapılan ürünlerin minimum kalınlığı altı santimetre olarak belirlendiğini ifade etmekte fayda buluyoruz. Bununla beraber genelde sekiz ve on santimetre kalınlıklarda ürünlerin üretimi yapılmaktadır. Bizler üretimi yapılan ürünlerin mutlaka küp şekilde yapılmasını önermekteyiz.

Üretimi yapılan ürünlerin uygulama yapılan alanları incelemeye başladığımızda ifade etmek isteriz ki özellikle yüksek basınçlara sahip alanlarda kullanımı yapılmaktadır. Özellikle araç yollarında bu ürünün kullanımı yapılmakla beraber Arnavut kaldırımı gibi yaya kaldırımlarında bu ürünlerin kullanımı yapılmaktadır. Öncelikle bu ürünlerin nasıl uygulaması yapılacağı konusunda bizler ayrıntılı olarak bilgiler vereceğiz.

İlk olarak ürünlerin bir araç yolunda kullanımı yapılacağı durumda ilk olarak alanın düz ve çökme olmaması mutlaka gerekmektedir. Bu alanların silindir ile düzlenmesi sonrasında ürünlerin uygulanmasına başlama süreci başlayacaktır. Öncelikle bu alanlara taş tozu dökülerek düzlenmesi gerekmektedir. Bu taş tozu yada kum ürünlerin sıkışmasına zemin hazırlamaktadır.

Bu kum dökülme işlemi ardından ürünlerin belirli bir geometri içerisinde döşenmesi başlamaktadır. Bu işlemde mutlaka ürünlerin belirli bir geometride olması gerekmektedir. Bu şekilde andezit parke taşı için uygun bir alanın oluşması sağlanmış olacaktır. Ürünlerin istenen şekilde dizilmesi sonrasında mutlaka kum üzerine dökülmesi gerekmektedir. Bu kum ürünlerin arasına girmesi ile ürünlerin oynaması durumu ortadan kaldırılmaktadır. Bundan dolayı mutlaka dökülmesi gerekmektedir.

Bununla beraber ürünlerin hakkında farklı bilgiler vermek gerekirse ifade etmek isteriz ki ürünlerin bu uygulamalar sonrasında üzerine mutlaka el silindiri ile sıkıştırma işlemi yapılması gerekmektedir. Böylece ürünlerin arası iyice sıkışacak ve ürünlerin araç geçişlerinde bozulmasının önüne geçilmektedir. Diğer taraftan bordür ve kaplama taşı ile uygulama yapılacağı durumlarda farklı yollar izlenmektedir.

Bu uygulamalarda özellikle bordür taşı ile kullanımı yapılarak Arnavut kaldırımı yapılacağı uygulama andezit parke taşı uygulaması farklı şekillerde yapılmaktadır. Öncelikle bu uygulamalarda bordür taşı ilk olarak uygulaması yapılması gerekmektedir. Bu uygulamalarda bordür taşı mutlaka sert zemin ve kaldırım arasında sıkıştırılması mutlaka gerekmektedir. Bu şekilde ürünlerin oynamasının önüne geçilecektir. Bu durumda uygulaması yapılacak bordür zemin kotunun altında olması gerekmektedir.

Bu şekilde ürünlerin bordür ile uygulama yapılacağı alanın kısıtlanması sağlanmaktadır. Bu kısıtlama işlemi ardında ürünlerin uygulanacağı alanın altı mutlaka sıkışması gerekmektedir. Bu sıkışma işlemi ardından ürünlerin altına kum dökülerek düz alanın oluşması sağlanmaktadır. Bu şekilde ürünlerin istenilen geometride uygulaması yapılmaktadır. Bu şekilde ürünlerin uygulaması yapıldıktan sonra ürünleri silindir ile sıkıştırmaktadır. Bu sıkıştırma işlemi ardından ürünlerin bozulmasına engel olmak adına tekrar üzerine kum dökülmektedir. Bu şekilde ürünlerin uygulaması tamamlanmış olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uygulaması bu şekilde yapılan ürün için ifade etmek isteriz ki farklı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunların başında gelen kumların çok ince olmaması mutlaka gerekmektedir. Bununla beraber silindir ile sıkıştırma yapılması andezit parke taşı için oldukça büyük önem arz etmektedir. Bununla beraber ürünlerin kaldırım olması durumunda mutlaka ürünlerin bitiş kotu bordür taşında yüksek olması gerekmektedir. Bu şekilde yapılmasının nedeni olası bir kot düşüşünde ürünlerin bordür taşından aşağıda olmasının önüne geçmektir.

Uygulaması hakkında kısa bilgiler verdiğimiz ürünlerin üretimi ve uygulaması hakkında bilgiler için arayınız. Bizler tüm ürünleri kendi fabrikamızda üretmekte ve bu şekilde uygulamasını yapmaktayız. Fabrikadan satışlar ile minimum  %50 fiyat avantajı için hemen bizleri arayınız.

Ankara Parke Taşı

Ankara Parke Taşı

Andezit Parke Taşı Özellikleri

Bu malzemenin en büyük avantajı kalınlığı ve pürüzlü yüzeyi sayesinde kesinlikle kaymayan yapısıdır. Bu malzeme genelde araç yollarında kullanımının en büyük nedeni kış aylarında buzlanma olsa dahi kaymamasıdır. Bu özelliği andezit parke taşı kullanımının en büyük nedeni olmasıyla  beraber tonlarca ağırlığa karşı dayanımı yüksektir. Yağmur, kar ve tuzlara karşı deforme olmaz ve bakım gerektirmez. Kimyasal yapılardaki buz çözücü kimyasallar kesinlikle malzemeyi etkilemez.