ANDEZİT TAŞI METRAJLARI

Bir çok yapı malzemesi dünya genelinde üretimi ve kullanımı yapılmaktadır. Bu ürünlerin üretildiği yer olmasıyla beraber kullanım alanları ve yeri farklılık göstermektedir. Bu kapsamda dünya standartlarında kullanılmak üzere belirli ölçü birimleri kullanılmaktadır. Bu kapsamda bu ölçü birimleri evrensel nitelik kazanmıştır. Bizler andezit taşı üretiminde ve uygulamasında karışıkları engellemek amacıyla bu ölçü birimlerini kullanmaktayız. Bu ölçü birimleri maliyetleri çıkarmakta yardımcı olduğu gibi uygulama ve işin yapılacak alan hakkında detaylı bilgilere sahip olmayı sağlamaktadır. Metrajların doğru çıkarılması taşıma maliyeti ve iş hakkında bizlere doğru bilgiler sağlayacaktır. Bu kapsamda yazımızda andezit taşı ürünlerinin hangi metraj türlerinde üretimi ve uygulaması olduğu hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle doğru metraj bilgisi çıkarmak için deneyimli bir ustadan yardım almak gerekmektedir. Bu konuda fabrikamız ücretsiz keşif ve fiyat teklifi sunmaktadır. Öncelikle ürünlerin metrajlarını anlayabilmek için ürünlerin hangi alanlarda kullanıldığını ve hangi işlemlerden geçtiğini anlamamız gerekmektedir. Bu kapsamda ürün analizlerini başlıklar halinde inceleyeceğiz. İlk olarak üretimi yapılan ürünlerin dört farklı metrajda ele alındığını belirtmek gerekmektedir. bu başlıklar sırasıyla ağırlık olarak ton,alan kaplama olarak metre kare,basamak ve bordür taşı olarak profilli veya pahlı yapıdaki taşlar metre tül son olarak adet olarak baba şapkası ve özel ürünleri gösterebiliriz. Bu birimleri sırasıyla andezit taşı ürünlerinde farklı olarak ele almak mümkündür. Bu kapsamda öncelikle andezit ürünleri ele alarak hangi metrajların kullanıldığını çıkaralım.

Andezit Taşı Metraj & Ürünleri

Üretimi yapılan ürünlerin hemen hepsinde sabit olan ebatlanma sonrası paletlere dizilmesidir. Bu dizilme sonucunda ürünlerin metrajları rahatlıkla ortaya çıkmaktadır. Şantiye sahasına gelen tüm ürünlerde gelen metrajlar türüne uygun olarak rahatlıkla teslim alınmaktadır. Üretimi yapılan tüm andezit taşı ürünleri mutlaka paletlere dizilmelidir. Bu kapsamda öncelikle zemin ve duvar kaplama ürünleri inceleyerek analizimize başlayalım.

  • Andezit Duvar Kaplaması; duvar kaplama olarak kullanılan ürünlerin bir çoğu iki veya üç santimetre kalınlıkta olduğu gibi on santimetre kadar çıktığı gözükmektedir. Bu ürünlerin işleme olarak mucarta,kumlama,kalibre,silim ve ince işlemeler yapılmaktadır. İşlemeler haricinde genel olarak kullanılan metraj birimi metre karedir. Metre kare birim üretim aşamasında kullanılmaktadır. Üretimi yapılan her bir ürün kesim ve ebatlama sonucunda paletlere dizilerek depolanarak sevkiyat yapılmaktadır. Duvar kaplamasında ek olarak patlatma veya diğer adıyla çarpma taşıda kullanılmaktadır. Bu andezit taşı metrajı ise metre kare olarak hesaplanmaktadır. Üretim birim metraj türü metre kare olan ürünlerin uygulamasını yapacak olanın ustanın hak edişleri yine metre kare üzerinden yapılmaktadır. Bu kapsamda duvar kaplamasının metrajını açıklamış oluyoruz. Diğer bir birim metrajı ise zemin kaplamasıdır.
  • Andezit Zemin Kaplaması; üretimi yapılan ürünlerden bir çoğu zemin kaplamalarında kullanılmaktadır. Bu ürünlerin metrajları çıkarılırken kullanılan metraj birimi metre karedir. Bu birim sayesinde istenilen miktarda ürünlerin üretimi yapılmaktadır. Bu ürünlere genel olarak mucarta,kalibre,silim ve bir çok uygulama yapılmaktadır. Bu uygulamalar ek ücrete tabi olarak yapılmaktadır. Bu şekilde ürün analizi yapılan andezit taşı metrajı metre karedir. Diğer bir ürün ise basamak taşıdır.
  • Andezit Basamak Taşı; bu ürünlerin üretimi diğer plak andezit taşı ile aynıdır. Ancak farklılık olarak profil veya isteğe bağlı pah işlemi yapılmaktadır. Bu işlemler sonucunda ürünün sivri kenarı yuvarlanarak düşme sonrası yaralanmaları engellemektedir. bu ürünün siparişleri verilirken dikkat edilmesi gereken bir hususta alın taşı adı verilen alın taşının fiyata dahil edilmesidir. Bu şekilde fiyatı alınan ürünün metraj birimi ise metre tül olarak belirlenmiştir. Siparişlerde ve üretimlerde birim olarak metre tül çıkarılmalıdır. Bu şekilde daha doğru sonuçlar çıkarılacaktır. Bu ürüne fabrikamızda mucartalama,silim,kalibre ve diğer tüm uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalar ek ücrete tabi olarak yapılmaktadır.
  • Andezit Bordür Taşı; bu ürünün üretimi plaklar halinde yapılmaktadır. Ancak ürünün ebatları tüm ürün gruplarına göre daha fazladır. Ürünün en küçük ebatları  10*15*50 boyutlarıdır. Bu ürün üretiminden sonra mutlaka pahlama veya profil işlemi yapılmalıdır. Bu işlemler fiyatlara genelde dahil olarak yapılmaktadır. Diğer taraftan ürüne istenilmesi durumunda tüm farklı işlemler yapılmaktadır. Bu andezit taşı metrajı ise metre tül olarak ölçülmekte ve üretilmektedir. Bu kapsamda tüm sipariş ve işçilik uygulamalarında metre hesabı yapılmalıdır. Diğer bir ürünümüz ise harpuşta veya denizlik adı verilen üründür.
  • Andezit harpuşta taşı; bu ürünün üretimi diğer tüm ürünler gibi plaklar halinde gerçekleşmektedir. Bu üretim sonucunda oluşan ürünler isteğe bağlı pah veya profil işlemine tabi tutulur. Bu işlemler ürünün her iki tarafına veya tek yüzüne yapılmaktadır. Bu işlem sırasında isteğe bağlı damlalık adı verilen işlem gerçekleştirilir. Bu işlemler birim fiyata dahil olarak yapılmalıdır. Ancak sipariş sırasında mutlaka tek veya çift taraflı uygulama yapılacağını belirtmesi gerekmektedir. Bu düzenlemelere göre üretim yapılmaktadır. Yapılan uygulama ve üretiminde andezit taşı metrajı metre tül olarak belirtilmektedir. Bu şekilde üretimi yapılan ürünün farklı cins ve ebatları mevcuttur.
  • Andezit El kırımı Parke Taşı; bu ürünün üretimi diğer tüm ürünlere oranla farklıdır. Ürünün sabit bir ölçüsü olmadığı gibi sabit bir şekli söz konusu değildir. Kırılma sonucu oluşan ürün basınçlı makine veya el kırımıyla yapılabilmektedir. Bu şekilde üretimi yapılan ürün zemin kaplamada kullanılmaktadır. Bu andezit taşı metrajı ise ton olarak hesaplanmaktadır. Bir ton parke taşı 5 ile 6 metre kare alanı kaplamaktadır. İşçilik metraj çıkarılmasında metre kare hak ediş yapılmaktadır. Daha kapsamlı bilgi için hemen arayınız.
  • Andezit Moloz Taşı;bu ürünün üretimi ve siparişi direk maden sahasından yapılmaktadır. Genelde duvar yapımı veya Ankara evleri gibi özel yapıların yapımında kullanılır. Bu ürün genelde kaba yontulmamış blok taşların zamanla yontulması ile oluşmaktadır. Yontulma işlemi sonucunda ürünlerin doğal hali ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde doğal görünüşlü yapılar elde edilmektedir. Bu andezit taşı metrajı cinsi ise ton olarak hesabı yapılmaktadır.
  • Andezit Süpürgelik Taşı; bu ürünün üretimi genelde olarak plaklar andezit taşı ile aynıdır. Genelde ürünün sivri kısmına profil işlemi yapılarak sivri bölge oval hale getirilir. Bu şekilde üretimi yapılan ürünün birimi metre tül olarak belirlenmektedir. Kullanım alanı genelde duvar dipleri ve merdivenlerin uç kısımlarıdır.
  • Andezit Baba Taşı; genelde dış çevre duvarların yüksek kısımlarına uygulanan ürünün dört bir yanı isteğe bağlı olarak profil veya pah işlemine tabi tutulur. Bu işlemler sonucunda ürünün bütün kenarları oval hal alarak kullanıma uygun hale gelmektedir. İsteğe bağlı olarak damlalık uygulaması yapılabilmektedir. İşlemler sonucunda üretimi yapılan ürünün farklı cins ve ebatları mevcuttur. Bu andezit taşı metrajı ise tanedir. Siparişlerde tane olarak sipariş verilmektedir.
  • Andezit İşleme İşleri; bu işlem tam olarak isteğe bağlı olarak fiyatlandırılır ve metrajı çıkarılmaktadır. Bunu şu şekilde açıklamak mümkündür. Bir müşteri cami avlusuna şadırvan yaptırmak istese bu uygulama için istenilen işleme ve detaylar maliyeti değiştirdiği gibi ürünün işçiliğini etkilemektedir. Bu gibi özel mezar,şadırvan,kapı girişleri,saksı,çeşme ve diğer tüm işleme işleri adet olarak hesaplanmaktadır.

Andezit Taşı Metraj & Siparişi

Yapı uygulaması yapılacak ürünün öncelikle ne alana uygulanacağını iyi bilmek gerekmektedir. Doğru kararlar alındıktan sonra ustalar yardımıyla metraj çıkarılmalıdır. Bu metrajlar çıkarılırken özellikle yukarıda yer alan ürün birim metrajlarına dikkat edilmelidir. Aksi durumda uygulama ve üretimde fazla ürün veya eksik ürün çıkmasına neden olacaktır. Fazla ürün çıkması maliyetleri artırırken eksik üründe ise fazla taşıma maliyeti fiyatları olumsuz etkileyecektir. Bu kapsamda hesaplaması yapılan andezit taşı sipariş aşamasına geldiğinde birimlerine dikkat edilerek ölçüler bildirilmelidir. Bu bilgiler ışığında üretimler yapılarak paletlere dizilme yapılmaktadır. Sipariş sırasında mutlaka ürünlerin detaylı görüntüleri istenilmelidir. Bu şekilde ürün analizi yapılabilir ve müşteri üretici arasındaki ilişki tam kurulmuş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir